Není pochyb o tom, že rozvod je traumatizující událostí jak pro rodiče, tak pro děti. V případě dětí to ale rozvodem zdaleka nekončí a ještě je potřeba vyřešit péči o ně. Jako jedna z alternativ se nabízí tzv. střídavá péče neboli střídavá výchova. Jaké má výhody a nevýhody a je vhodná pro každého?
Je střídavá péče vhodná pro každého?
Touto otázkou začneme. Ačkoliv se to z názvu nezdá, střídavá péče není vhodná pro všechny rodiče ani pro všechny děti. Zejména rodiče, kteří se po rozvodu nenávidí a nedokážou spolu komunikovat, by jen těžko mohli zajistit fungující střídavou péči. Co se týče dětí, pak děti do věku cca 3 let jsou velmi závislé na jednotném prostředí a střídavá péče by mohla vážně narušit jejich psychický vývoj. Totéž se týká i dětí starších, které jsou například extrémně citlivé atd.
Výhody střídavé péče
- Dítě se vidí s oběma rodiči stejně dlouho a rodiče mají stejná práva i povinnosti
Ano, dítě, které má přirozeně rádo oba rodiče, s nimi tráví stejný čas, stejně dlouhou dobu. Stejně tak rodiče zažívají stejné situace jako v komplexní rodině, tj. musí dítěti zajistit nejen zábavu ve volném čase, ale i odvoz do školy, pomoc s domácími úkoly, doprovod k lékařům apod.
- Dítě si zvykne na to, že ani po rozvodu život nekončí
Dítě si při střídavé péči snadno uvědomí, že rozvodem vztahy mezi rodiči nekončí, a jestliže jsou rodiče schopni se nadále vídat a domlouvat na společné výchově, má i dobrý příklad do vlastního života.
Nevýhody střídavé péče
- Vzdálenost do školy, školky, popř. úplně jiná škola
Jestliže rodiče bydlí po rozvodu příliš daleko od sebe, vyžaduje střídání dítěte mnohdy i delší dojíždění do školy či školky, či dokonce změnu školy/školky každý týden či čtrnáct dní. To již vyžaduje hodně dobrou logistiku jak od rodičů, tak od dítěte, ale hlavně dítě se může cítit odtrženo do kamarádů apod.
- Co když si partneři založí další rodinu
Velkým handicapem pro střídavou péči může být založení další rodiny jedním z partnerů nebo oběma partnery. Sladit potřeby partnerů, nových partnerů a také všech dětí, které do vztahů přicházejí, nebo se teprve narodí, je již opravdovým oříškem. Ne každý nový partner je například tolerantní ke každotýdennímu pečování o ne-vlastní dítě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Tak snad hlavní nevýhodou je to, že děti nemají jeden dovom, který k normálnímu fyziologickému vývoji potřebují, ale bohužel v dnešní době nejde vůbec o děti a stres způsobený dětem samotným rozvodem rodičů je umocňován ještě více zbytnělými právy otců, z které ho těží egoističtí, sobečtí otcové, které tak mohou zneužívat své děti ve smtě jejich mamince.