Spousta kamarádek vám závidí. Zatímco ony se „mačkají“ v menších bytech tak maximálně s balkonem, vy jste to vyhráli a bydlíte v domečku. Ano, bydlení v domečku je s malými dětmi k nezaplacení, někdy dokonce doslovně, nicméně patrový dům s sebou přináší také pár bariér, které budete muset minimálně několik let řešit. Jak si tedy bydlení s dětmi v domě se schody rozumně uzpůsobit?

Kam dát postel?

Jste-li hrdými rodiči novorozence, určitě k postýlce, kterou máte nahoře v ložnici, pořiďte ještě jednu postýlku či koš pro miminko dolů. Brzy totiž zjistíte, že spánek miminka je celkem nevyzpytatelný a splašeně běhat tisíckrát denně nahoru vás brzy omrzí. Druhá postýlka dole vám navíc velmi vděčně poslouží i pro batole jakožto ohrádka na nezbytně nutnou dobu, než zajdete otevřít návštěvě branku.

Co s oblečením?

Nad čím budete muset hodně rozumně zauvažovat je uspořádání oblečení a věcí, které používáte často a tehdy, když se chystáte ven. Vřele doporučuji se na pár let smířit s tím, že prakticky žijete v 1+1 nebo 2+1 a nahoru se chodíte jenom vyspat. Proto je rozumné minimálně dětské oblečení umístit do spodního patra stejně tak přebalovací pult.

Zabezpečit schody!

Děti schody milují, dospělí k nim většinou nechovají ty nejkladnější city. Pakliže schody prostě máte, zkuste to brát pozitivně. Vy si zasportujete, dítě bude mít oproti bytovým vrstevníkům motorickou výhodu a o adrenalin koneckonců také nebude nouze. Pro klid vaší duše raději dole i nahoře na schody nainstalujte dětské bezpečnostní zábrany. Čas od času se však přesvědčte, že je dítě ještě nedokáže překonat. Samotné schody se snažte zařídit co nejbezpečněji. Ideálně je pokryjte kobercem nebo protiskluzovými pásky, vyhněte se ostrým hranám a nainstalujte zábradlí.

Umístění hraček

Než děti dospějí do věku, kdy je budete moci spustit z očí, váš obývák bude s největší pravděpodobností sloužit částečně jako herna. Berte to sportovně. Vzhledem k tomu, že se do obýváku kromě všech krámů vašich dětí musí vejít ještě sedačka, stolek, televize a nějaké komody, budete nuceni hračky třídit a vyřazovat, čímž se vyhnete přesycenosti.

Pokud máte dojem, že s malými dětmi neexistuje horší možnost bydlení než je patrový dům, tak vás rozhodně chceme vyvést z omylu. Dáte-li je večer spinkat nahoru, můžete dole naprosto běžně fungovat beze strachu, že své spící děti vzbudíte.

Zároveň se můžete těšit na to, že jakmile vám děti začnou pomalu odrůstat, bude se jejich přítomnost i vybavení pomalu, ale jistě přesouvat nahoru a vy budete mít dole taky trochu klidu.

Základ je být spokojení, rozumně vyřešit prostor i běžný provoz domácnosti a zaměřit se na klady. A věřte, že malé děti jsou ze schodů nadšené. Jejich bungalovoví kamarádi jim je ještě budou závidět.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno