Nejdůležitějších předpokladem k úspěchu při vaření jakéhokoli vývaru je čas!
Abyste dosáhli co nejlepší chuti a polévka měla opravdu sílu, zapomeňte na rychlý výsledek a polévku nevařte, pouze ji táhněte.
Jednoduše poté, co polévku přivedete k varu, stáhněte ji na minimum a čekejte. Výborný vývar potřebuje i několik hodin, ovšem vyplatí se je investovat. Koneckonců nemusíte celou dobu stát u plotny a můžete dělat něco příjemnějšího – polévka se dělá sama, což je velká výhoda a ta časová investice vás nemusí tolik bolet.
Jak je to s kořením?
Do vývaru bezesporu patří: bobkový list, černý pepř a nové koření. Toto je základ. Pokud jste milovníci koření, tak pro lepší chuť můžete přidat ještě kupříkladu libeček, kerblík, tymián či hladkolistou petržel. Skvělá vychytávka je koření dopředu opražit na sucho na pánvi. Po tom, co se rozvoní, je připravené ze sebe vydat do polévky maximum a jistě na chuti poznáte rozdíl.
Jako všude, tak i zde však platí všeho s mírou – a tak i koření dejte přiměřené množství, aby v polévce nepřebije chuť masa.
Jak pracovat se zeleninou?
Postavení zeleniny v polévce nepodceňujte! Ve vývaru by neměla chybět cibule, mrkev, petržel a celer. Se zeleninou je to ale ještě trochu složitější. Pro perfektní výsledek si připravte dvojitou dávku zeleniny. Jelikož polévka potřebuje spoustu času, jak jsme si řekli již v prvním bodě, bude první dávka zeleniny vlivem dlouhého táhnutí příliš měkká, vyvařená a bez chuti (svou chuť již předala polévce). Z tohoto důvodu na konci vaření přijde na řadu druhá dávka čerstvé zeleniny, která polévku skvěle obohatí!
Ideální poměr zeleniny je: 2 díly mrkve : 2 díly petržele : 1 díl celeru. Pokud to přeženete s mrkví, polévka bude příliš sladká. Někomu to ovšem nevadí, takže se nemusíte striktně řídit poměrem a můžete to udělat podle své chuti.
Cibuli vyberte hezkou, s tmavou a čistou slupkou a po řádném omytí ji do polévky použijte neoloupanou. Nebojte se toho, nebudete litovat – slupka dodá polévce lákavě zlatavou barvu.
Pokud jste milovníci zeleniny, nemusíte se omezovat pouze na polévkovou klasiku v podobě mrkve, celeru a petržele. Polévce dodá svěží a zajímavou chuť také pórek, jarní cibulka, květák či kedlubna. Někteří si dokonce polévku nedovedou představit bez česneku.
Zavářky připravujte zvlášť
Z nudlí a dalších podobných zavářek během vaření odpadává mouka a vývar se nehezky zakalí. Pokud si potrpíte na krásný a čistý vývar, tak si zavářku připravte zvlášť a poté ji do hotové polévky pouze přimíchejte nebo si ji dávkujte až přímo na talíř. Dobrou chuť!
Více článků najdete na portálu mamci.cz