Každý z vás určitě někdy ve svém životě zažil ten nepříjemný pocit, kdy se mu v ústech vytvoří bolestivý vřídek. Celý proces začíná nepříjemným svěděním, poté velkou citlivostí na dotyk a po pár dnech je v ústech viditelný ohraničený bílý flíček, který bolí jak čert. Především při jídle nebo máte-li chuť na horký čaj či kávu o sobě dává až příliš hodně vědět. My dospělí si s takovou bolístkou už nějak poradíme, ale co když se objeví u malých dětí, často ne starších než pár měsíců? Jaká je léčba aftu?
Aftózní stomatitida, tedy zánět dutiny ústní
Slizniční zánět dutiny ústní mívá dvě formy. Buď se může vytvořit tzv. bakteriální stomatitida, což je stav vznikající při prořezávání zoubků, způsobený bakteriemi. Dutina u postiženého zubu je oteklá, zarudlá a především bolestivá. V tomto případě je nutné postižené místo ledovat a podávat analgetika na bolest. Druhým typem je však již zmíněná aftózní stomatitida, která vzniká na virovém podkladě, většinou za spoluúčasti drobných nečistot. Na sliznici dutiny ústní se vytvoří bílý povlak, který prorůstá do hloubky a právě tento proces nejvíce bolí. Dítě navíc může trpět zvýšenou teplotou, rýmou či průjmem. Jako nejvíce problematická však bývá nemožnost příjmu potravy. Kvůli bolestivým vřídkům, obzvlášť, pokud jich je v ústech více, je nesnadné dítě nakrmit. Dítě bývá plačtivé, neklidné, hladové a velmi utrápené. V takovém případě je dobré soustředit se alespoň na tekuté přesnídávky, vodové jogurty či chladnější (ne studené) tekuté domácí pudinky nebo řídké kaše.
Pomůže jen čas…
Jako základním a nejdůležitějším lékem bývá podání genciánové violeti. Jedná se o látku tekuté konzistence a fialové barvy, kterou se bolestivé vřídky potírají. Z domácí lékárny zkuste uvařit šalvějový čaj a v odvaru namočeným sterilním tampónkem potírejte postižená místa v ústech.
Z dalších léků je možné podat antipyretika na zvýšenou teplotu, analgetika na bolest a v neposlední řadě pomáhají i imunostimulační látky, které aktivují celý imunitní systém.
Virový zánět potřebuje čas, proto i v tomto případě dopřejte aftu dostatek prostoru na zhojení. Pokud se jedná o těžké stavy, kdy dítě do sebe nemůže vůbec nic dostat, je apatické a spavé, okamžitě kontaktujte lékaře a volte schůdnou cestu formou hospitalizace. Tam se postarají o to, aby dítě netrpělo dehydratací, nedošlo k podvýživě, zajistí pochopitelně správnou ošetřovatelskou péči, čímž zklidní nejen vás, ale především vaše uplakané miminko.
Tak už bude snad klid…
Prognóza celého onemocnění je sice příznivá, ale problémem bývá častá návratnost nemoci. Neznamená to tedy, že pokud již jednou vaše miminko afta prodělalo, nemůžou se objevit znovu. Proto už v údobí klidu je třeba myslet na „protiaftová“ opatření. Podávejte dítěti dostatek vitamínů, aby se co nejvíce zaktivoval jeho imunitní systém. Dbejte na zvýšenou hygienu rukou, především tehdy, pokud jste přišli do kontaktu s cizími lidmi, byli venku na procházce, ale také tehdy, hraje-li si váš drobeček se svojí oblíbenou cucací hračkou. Jelikož kojenec koštuje vše, co mu přijde do cesty, buďte důslední a omývejte dokola vše, s čím přijde do kontaktu. Především tehdy, trpí-li opakovaně na tuto bolestivou nepříjemnost.
Afta nejsou sice vyloženě nebezpečným onemocněním, ale dokážou pekelně potrápit a kdo si „užil“ několik bezesných nocí s plačícím miminkem v náručí, modlí se, aby se už nikdy nevrátily. Alespoň ne jim a v tomto století.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Genciánová violeť se už dávno nepoužívá je karcinogenní .V lékárně vám poradí co je na nafty. Ale určitě na to něco vyrábí. Rozhodně bych to nematlala fialovým hnusem. 🙂
Mně vždy pomohlo aft rozkousnout a dezinfikovat bylinným roztokem na dezinfekci dásní (což pálí, ale dá se to přežít). Potom už nebolí a je to jen jako malá ranka v puse.