Životní styl ženy v jiném stavu ve velké míře ovlivňuje jejího potomka, ji samotnou, celý průběh těhotenství i porodu. Na co si dát pozor a jak tento požehnaný stav prožít co nejlépe z hlediska zdravotního i duševního?
Strava
Ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdilo ve vaší děloze, začíná tělo fungovat úplně jinak. Organismus těhotné ženy je velice chytrý, takže si s mnohým poradí sám, bez vaší pomoci. Ale přeci jen byste měla věnovat zvýšenou pozornost tomu, jak se stravujete.
Váš jídelníček by měl být pestrý a bohatý. Zvyšte denní příjem bílkovin a potravin obsahujících vápník. Jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva, dbejte na pitný režim. Nejideálněji pijte vodu, snižte přísun čajů, kávy, slazených nápojů. Určité látky a vitamíny jako je například kyselina listová nebo železo můžete přijímat bez problémů z doplňků stravy. Vše konzultujte s lékařem.
Alespoň z počátku těhotenství se rozhodně neřiďte všeobecně rozšířenou lží, že máte jíst za dva. Jezte vydatné pokrmy v optimálním množství, nepřehánějte to. Pokud totiž za těhotenství přiberete více než 20 kilo, půjdou dolů velmi těžko. Obecně se doporučuje raději jíst vícekrát denně po menších porcích. K tomu možná koneckonců budete chtě nechtě donucena, v prvním trimestru nevolnostmi a v posledním utlačeným žaludkem.
Pohyb
Pohyb v těhotenství je nutný. Působí blahodárně jak na vaše tělo, tak na vaši psychiku. Pro těhotnou ženu je nejlepším a zároveň nejbezpečnějším pohybem chůze. Máte-li možnost, choďte pěšky do práce, z práce, choďte na procházky s partnerem. Pokud jste před těhotenstvím nesportovala, rozhodně není vhodný čas se začít pouštět do zběsilého běhání nebo lekcí zumby. Věnujte se chůzi nebo si zacvičte podle videí na internetu určených pro jednotlivé trimestry. Jestliže jste byla před těhotenstvím vášnivou sportovkyní, nemusíte se vzdát úplně všeho, ale rozhodně vaše sportovní aktivity raději zkonzultujte s lékařem.
Psychika
Jistě víte, že veškeré vaše prožívání se automaticky přenáší na miminko. Proto se snažte minimalizovat negativní vlivy a obklopte se těmi pozitivními. Dostatečně odpočívejte. Pouštějte si optimistické filmy a písničky, snažte se brát těhotenství, ač často náročné, pozitivně. Rozhodně nečtěte hrůzostrašné diskuse o nevydařených těhotenstvích. Snažte se nerozčilovat. Myslete na to, že miminko nejvíce potřebuje vyrovnanou a šťastnou maminku.
Více článků najdete na portálu mamci.cz