Jako netěhotná jste s ní nikdy neměla problém. Teď, když si máte užívat, že jste v jiném stavu, vám život znepříjemňuje problém se zácpou. Možná, že je vám to srdečně jedno, ale nejste v tom sama. Zácpa v těhotenství postihuje každou třetí maminku. Způsobuje ji zvýšená hladina progesteronu, často také špatné stravovací návyky a braní tabletek s obsahem železa. Máme ale pro vás dobrou zprávu. Problémy se zácpou v těhotenství se dají výrazně zmírnit. Jen to bude chtít pár drobných změn.

  1. Zařaďte do jídelníčku vlákninu

Největším nepřítelem zácpy je vláknina. Proto byste si potraviny s jejím vysokým obsahem měla poměrně často dopřávat. Ráno začněte jogurtem s ovesnými vločkami a lněnými semínky. Přes den nezanedbávejte konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Nejvíce se doporučují jablka, pomeranče, hroznové víno a zelená zelenina.

Na zácpu pomáhají také tyto potraviny: kefíry, kysané mléčné výrobky, celozrnné pečivo, luštěniny, kysané zelí, ořechy, sušené švestky či švestkový kompot.

  1. Nezapomínejte pít

Denně byste měla vypít 2 -2,5 litru tekutin. Mezi ty nejvhodnější patří voda, neperlivé minerálky, ředěné džusy, případně čaje (pozor na ty, které nejsou vhodné v těhotenství). Černý čaj nebo káva ve větším množství vám problémy se zácpou spíš zhorší.

Pokud máte problém v práci nebo doma na pití myslet, snažte si s sebou všude nosit láhev s vodou a postavit si ji na oči. Pokud ani tento krok nepomůže, nastavte si klidně na mobilu co půl hodinky budík a pořádně se napijte. Brzy si nový návyk osvojíte.

  1. Hýbejte se

Rozpohybujete-li své tělo, rozpohybujete také svá střeva. Zapomeňte na zběsilé poskakování a dřepování, ve vašem stavu úplně klidně postačí svižná chůze, plavání nebo nenáročné cvičení pro těhotné.

Budete-li pečlivě dodržovat všechny výše uvedené rady, vaše problémy se zácpou výrazně poleví. Pokud by však problémy přetrvávaly delší dobu, můžete zajít za svým lékařem, který vám napíše projímadlo vhodné pro těhotné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno