Pokud jste těhotná poprvé, všechno je pro vás nové. Ovšem až do porodu se to s postupujícím těhotenstvím tak nějak pomalu připravuje a změny nejsou náhlé a není jich tolik. Jakmile se vám ale miminko narodí, buďte připravena zejména na následující.

Miminko po narození ztratí z porodní váhy

Miminko se narodí s nějakou porodní váhou, nejčastěji kolem 3 kilo, pokud vše probíhalo v pořádku, ale pak – a to i když od začátku plně a dobře kojíte – část své váhy ztratí. Nebojte se, to je naprosto normální, a při správném kojení začne zhruba 3. nebo 4. den zase přibírat. Tehdy vás také pustí z porodnice domů.

První stolice neboli smolka

Když budete přebalovat poprvé své miminko, tak během 48 hodin po porodu vyloučí i svou první stolici. Je ale úplně jiná než při všech ostatních přebalováních. Může být třeba i naprosto černá. Ničeho se nelekejte, je to tak naprosto v pořádku.

Když máte jít po porodu poprvé na malou

Když potřebujete jít po prvním porodu poprvé na malou, obvykle vás doprovodí sestřička a počká, jestli se vám to povedlo. Není to bezúčelné. Jednak byste mohla při vyprázdnění upadnout nebo omdlít, a pak také vykonat potřebu po tom, co vás dole všechno bolí, není jen tak. Pomůže pustit si vodu (abyste slyšela její zvuk) anebo vykonat potřebu ve sprše.

Krvácení

Po porodu budete ještě nějaký čas docela dost krvácet a bude to silnější než běžné menstruační krvácení. Opět není čeho se bát – tělo se čistí, děloha se stahuje. Pokud máte bolesti v oblasti sešité hráze, je dobré se často sprchovat – ovšem jen studenou vodou, která zastavuje krvácení, nikoliv teplou, která by jej podpořila.

Z porodnice vás nepustí, dokud jste nebyla na velké

Ano, i velkou potřebu u vás bude personál kontrolovat. Nelžete zbytečně, že už jste byla, když jste ve skutečnosti nebyla. V porodnici vám dají čípek a všechno proběhne tak, jak má. Doma byste trpěla mnohem víc…

Doufáme, že jsme vás neodradili, ale spíš připravili na to, co vás čeká. Mít miminko a darovat život za to totiž mnohonásobně stojí!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Super článek, presne tyhle věci se nikde neříkají 😀 taky skoro nikdo neřekne, že musíte ještě porodit placentu a že kojení může pěkně bolet 😀

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno