Není vždycky snadné děti naučit zdravému stravování zejména pokud je v jejich okolí velké množství lákadel, které jejich volbu ve velké míře ovlivňují. Pakliže vám skutečně záleží na tom, co vaše ratolest jí, měla byste dbát na určitá pravidla. V prvé řadě, předejděte tomu, aby se vaše děti od malého věku ládovaly přeslazenými nebo naopak příliš slanými a tučnými potravinami. Zcela jednoduše je vyškrtněte z nákupního seznamu a vybírejte si v regálech se zdravými potravinami. Jak tedy dále na zdravé stravování?

Díky tomu, že dítě už odmalička naučíte zdravým chutím, je menší šance, že by je v budoucnu od vás vyžadovalo. Je prokázané, že děti si vytváří stravovací návyky již od velmi raného věku, a tudíž je nezbytné, abyste pracovala na jejich kladném vztahu ke zdravým produktům. Pokud budou mít tendence vás tlačit k pořízení cukrovinek do domácnosti, vysvětlete jim, z jakého důvodu takové potraviny nekupujete. Ale pozor! Rozhodně vašim ratolestem nic nezakazujte, protože jak je dobře známé, zakázané ovoce chutná nejlépe.

Zdravé stravování i s občasným prohřeškem

Proto si raději tyto produkty spolu s dětmi dopřejte jednou za čas při nějaké výjimečné příležitosti, jako jsou například narozeniny nebo oslava většího úspěchu.

Dalším zaručeným tipem, jak dítěti pomoci vytvořit kladný vztah ke zdravému stravování je zapojit ho do procesu vaření. Ukazujte dětem, jaké suroviny používáte, jak se k nim stavíte a proč jsou pro lidské tělo dobré. Naučte je kombinovat různé chutě, používejte koření a zkrátka dělejte vaření zábavnější. Nezapomeňte také na zdravé pečení, které nejenže osloví chuťové buňky vašich dětí, ale budou mít možnost vyzkoušet si, že i jídlo, které je zdravé, může být zároveň chutné.

Pokud se vám na začátku nedaří dítě naučit zdravé stravě, nezoufejte. Všechno má svůj čas a uvidíte, že ve finále budou všechny chuťové buňky uspokojené.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno