Snad všechny si v určitých životních situacích prochází strachem, který nás ve většině případů brzdí, zaslepuje a brání nám udělat správné rozhodnutí. Na druhou stranu je strach přirozený a objevuje se v naší mysli (a mnohdy ovládá také naše tělo) především proto, aby nás chránil. Není tedy nutné s ním bojovat, jako se spíš naučit s ním správným způsobem pracovat. Jaké techniky byste si měla osvojit?
1. Jednejte s rozvahou
Pokud vás strach přepadne ve chvíli, kdy musíte udělat nějaké důležité rozhodnutí, nejednejte ihned. V každém případě se pokuste na malou chvilku odejít na nějaké klidné místo, zhluboka se nadechněte a napočítejte alespoň do 3. Přestože je tato technika zvládání strachu snad nejznámější a nejefektivnější, ne všichni ji praktikují. Zkuste ji příště vyzkoušet.
2. Srovnejte si, z čeho máte strach a napište si řešení nejhorší možné situace
Říká se, že většina našich strachů je neopodstatněná a ty nejkatastrofičtější scénáře nikdy nenastanou. Přesto z nich máme strach. Uvědomte si, co vás v danou chvíli nejvíce tíží a sepište si to. Pokuste se vymyslet vhodné řešení té nejhorší možné situace. Uvidíte, jak rychle vás to uklidní.
3. Uvědomte si, že strach není realita
V neposlední řadě si uvědomte, že strachy, které vás tíží jsou pouze vašimi představami, které se nemusí nikdy naplnit. Samozřejmě, potencionální hrozba tu bude vždycky (ale bojíte se každý den také například toho, že vás porazí auto)? Dále je nutné podotknout, že naše reakce nikdy nejsou takové, jaké bychom předpokládaly. Přestože si většina lidí si myslí, že by tu nejhorší možnou situaci nikdy neustála, pravda je taková, že my všichni jsme nakonec mnohem silnější, než si o sobě myslíme.
Více článků najdete na portálu mamci.cz