Převážná většina rodičů by si přála, aby jejich ratolesti ve škole prospívaly, ale jen málokdo ví, jak na to. Je nutné si uvědomovat, že každé dítko je jiné a neexistuje univerzální návod pro všechny. Buďte empatická a sledujte, co na to vaše platí. Pokud ale netušíte, jakým způsobem mu dodat dostatečnou motivaci, inspirovat se můžete následujícími body.

⦁ Nic se nemá přehánět

Přestože by se mohlo zdát, že čím více se bude vaše dítě učit, tím bude úspěšnější, vaše snaha se může ve výsledku projevit negativně. Pakliže vaše ratolest tráví celé dopoledne ve škole, to poslední, po čem touží je další velká námaha po škole. Pokud ho budete přespříliš „drilovat“, snadno si k učení vytvoří odpor a pravděpodobně nebude mít žádnou větší snahu ve škole dosahovat dobrých výsledků. Buďte tedy chápavá a domácím úkolům se věnujte pouze po omezenou dobu.

⦁ Aktivně se o jeho prospěch zajímejte a pomáhejte mu

I přestože už je vaše dítko starší, nedávejte mu nikdy pocit, že vás jeho prospěch nezajímá. Dejte mu volnou ruku, pokud mu věříte, že učení zvládne, ale dávejte si pozor, aby nezískalo pocit, že jeho snahu nikdo neocení.

⦁ Prokládejte učení dostatečně dlouhými pauzami

Pokud vaši ratolest čeká příprava na nějaký delší test, rozhodně pro ni nechystejte několikadenní plán a s učením to nepřehánějte. Zejména mladší děti rychle ztratí zájem a dlouhodobější učení tak stejně nebude příliš efektivní. Dávejte jim dostatečný prostor na dobytí baterek a odpočinek.

⦁ Hrajte si

Při učení vždy přemýšlejte nad tím, jak informace podat, co nejzajímavější formou. Ideální bude, pokud většinu materiálů představíte formou her, které jsou prokazatelně nejefektivnější, a navíc si toho vaše dítka takovým způsobem zapamatují mnohem více za kratší dobu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Dobry den pani M.T.,

    muzete zde sdelit, jakou kvalifikaci mate, abyste radila ostatnim v tak dulezite oblasti? S nekterymi myslenkami s vami souhlasim, ale jako aprobovana ucitelka nesouhlasim se soucasnym trendem bojkotovat domaci ukoky a venovat se jim, jak rikate, v omezene mire. Nastudujte si prosim neco o procesu uceni a pak tady davejte sve laicke rady.

    S pozdravem

    Bartoňová

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno