Zánět slepého střeva může diagnostikovat pouze lékař, avšak některé příznaky by vás měly ihned navést k tomu, že dítě do nemocnice dopravíte. Jak se tedy zánět slepého střeva projevuje, jaké mohou nastat komplikace a kdy s převozem neotálet?
Slepé střevo
Appendix je tzv. červovitý přívěsek slepého střeva, jehož skutečná funkce dosud není zcela prozkoumána. Pokud je apendix v pořádku, ani si nevšimneme, že jej máme. Zánět nás ale dokáže pěkně potrápit.
Jaké jsou příznaky zánětu slepého střeva
Zpočátku se jedná o bolesti, které se koncentrují kolem pupíku, dítě (nebo i dospělý) nemá chuť k jídlu, může pociťovat nevolnost, nebo dokonce zvrací a má mírně zvýšenou teplotu. Postupně se bolesti přemisťují do pravého podbřišku, teplota se může zvyšovat až k horečce a jedinec trpí zácpou (i několik dní). To už je samozřejmě situace, kdy je třeba rychle dopravit nemocného k lékaři.
Diagnostika zánětu
Lékař jako jediný diagnostikuje zánět slepého střeva, a to pomocí ultrazvuku. (Bolesti totiž mohou pocházet i od zvětšených lymfatických uzlin v břiše, které jsou typické pro angínu.)
Léčba
Jedinou léčbou je chirurgický zákrok – tedy odstranění slepého střeva. U těhotných se z důvodu ochrany plodu dělá laparoskopicky.
A co rozhodně nedělat, když máte podezření na zánět slepého střeva
Možná by vás to ani nenapadlo, přesto raději upozorňujeme, že:
- nemocnému nepodáváme žádné léky,
- nenutíme jej cokoliv jíst ani pít,
- nesnažíme se rozehnat zánět ledovými obklady na bříško – to by vedlo maximálně ke chronickému zánětu, jenž je nebezpečný zejména u děvčat – protože appendix leží v těsné blízkosti vaječníků a vejcovodů, mohl by se zánět rozšířit i na ně a vést až k neplodnosti.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Chudáci lékaři. Sami nic nevědí a mají diagnostikovat i to o čem nevědí.