Zánět pochvy bohužel, mnoho žen zná velmi dobře, jak nepříjemné a bolestivé je. Mnohdy stačí velmi málo a osídlení zánětlivými bakteriemi je na světě. Navíc, některé ženy mají ke tvorbě zánětu evidentně více našlápnuto, než ty druhé. Ta, která do porodu neměla ani tušení, že nějaký zánět pochvy existuje, si po porodu měsíc co měsíc podává dveře s gynekoložkou. Zatímco jiná, která v mládí nevěděla, co si v lékárně už koupit za zázrak, nemusí po porodu o žádných problémech vůbec vědět.

Příčina? Bakteriální infekce

Často se ženy podivují nad tím, jak je možné, že mají zase zánět. Dodržují veškeré zásady intimní hygieny, dbají o neustále čisté spodní prádlo, striktně si umývají ruce po použití toalety, nemění sexuální partnery a necestují každý měsíc do jiné země. Dokonce svého stálého partnera natolik milují, že si kupují drahé svůdné hadříky, drahé lubrikační gely a při použití kondomu se nebrání stále novým experimentům.

Jenže. Někdy může být problém právě v těchto maličkostech. Intimní prádlo bývá mnohdy vyrobené z umělých materiálů, do klasické, ale nejpříjemnější savé bavlny, mají materiálově daleko. V případě dlouhodobějšího nošení může tento druh materiálu působit dráždivě na oblast genitálií a způsobit zánět. Stejně tak mnoho lubrikantů v sobě obsahuje neviditelné látky, které tělu a prostředí ženské pochvy nesvědčí.

A v neposlední řadě, i „obyčejný“ kondom, obzvlášť ten barevný, může vyvolat stejně nepříjemné pocity, jelikož obsahuje látky, které pochvu uvnitř dráždí. Častou a neopomíjenou příčinou může být i nevhodný prací prášek, případně aviváž, stejně jako alergizující sprchový gel či pěna do koupele.

V neposlední řadě bývá velmi nebezpečný pro vznik infekce samotný sex. Při intimním styku dochází k výměně bakterií mezi partnerem a jeho partnerkou, což na citlivé poševní sliznici může opět vyvolat místní zánět.

Typický obraz zánětu

Zánět pochvy je velmi bolestivý a nepříjemný. Sliznice genitálu je zarudlá, oteklá, dochází ke svědění a pálení uvnitř vaginy, čímž se rozšiřuje zánět dál do okolí. Někdy je typický výtok, který může mít různou konzistenci, barvu i zápach.

Léčba? Cesta do lékárny problém nevyřeší

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně častý problém, mnoho žen se nechce „zdržovat“ návštěvou gynekologa a touží si pomoci sama. Což není na škodu. Cesta do lékárny možná přinese ovoce, ale samotný problém nevyřeší. Celý zánět je totiž zapeklitý v tom, že pouze gynekolog určí stupeň závažnosti zánětu, díky speciálnímu vyšetření. Laborant v lékárně možná doporučí vaginální kuličky, poševní globule nebo čípky, ale jejich účinek mnohdy nebývá úplně dostačující. Díky tomu se potom záněty rády vracejí a žena stejně nakonec svého ženského lékaře navštívit musí.

MOP – speciální diagnostické vyšetření

MOP neboli mikrobiální obraz poševní, je klasické a jednoduché diagnostické vyšetření, díky kterému lékař zjistí stupeň a míru zánětu. Tedy lépe řečeno, zjistí jakými bakteriemi je pochva osídlena a díky tomu nasadí odpovídající léčbu, která působí přímo na danou příčinu.

Toto vyšetření se provádí nebolestivým stěrem z poševní sliznice, kterou musí vždy provést gynekolog. Hodnocení stěru probíhá pod mikroskopem a dle výsledků se pak MOP dělí na šest různých stupňů. Od fyziologického (MOP I), přes bakteriální, hnisavý, kapavčitý, trichomonádový až kvasinkový (MOP VI). Občas lékaři napoví již vzhled samotného výtoku, který při různých stupních MOPU mění svůj vzhled a zápach.

Léčba jako prevence dalších zánětů

Správně nasazená léčba, tedy ta, která působí proti přítomným bakteriím, bývá nejen rychle účinná, ale zároveň slouží jako prevence dalších zánětů. Většinou se nasazují vaginální tablety, krémy, masti, případně antibiotika. Během léčby se doporučuje dočasný sexuální půst, kvůli tomu, aby sliznice měla čas na zahojení. Pokud léčba účinná není, a stále dochází k opakovaným zánětům, přistupuje se i k léčbě sexuálního partnera.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno