Být matkou-samoživitelkou není žádná výhra. A není to jen v tom, že je na všechno kolem rodiny sama. Problémů mají matky-samoživitelky mnohem víc.

Finanční problémy

První, co určitě každá maminka, která se sama stará o jedno či více dětí, zmíní, budou finanční problémy. Samozřejmě, že pokud má maminka jeden plat a výživné na děti dostává buď nízké, nebo sporadicky, nebo dokonce žádné, pak jsou opravdu finanční problémy na prvním místě. Ovšem nejsou samy a navíc z nich plynou problémy další.

Samota

Dalším a vážným problémem pro maminku-samoživitelku je to, že je stále sama a na všechno sama. To, co by si jinde rozdělili tatínek s maminkou, musí zvládnout jen ona (dát děti do školy, školky, jít do zaměstnání, vyzvednout děti, udělat s nimi úkoly, přitom uvařit večeři, o víkendu jim zajistit nějaký program atd. atd.) Navíc je sama, i co se týká vztahů, protože ne vždy se podaří najít partnera, který by byl ochoten akceptovat cizí děti a někdy zase děti nepřijmou nového partnera, anebo se toho i maminka bojí (jak by jej přijaly).

Výčitky a stigma

Bohužel smutnou pravdou je i to, že mnohé matky-samoživitelky si samy sobě kladou za vinu, že se manželství rozpadlo, že si nevybraly toho pravého, že si za všechno v podstatě můžou samy. A k tomu se přidává – ač se to v naší demokratické a svobodné společnosti zdá neuvěřitelné – stigmatizování rodičů-samoživitelů (ať už jde o matky, či o otce).

Nízké sebevědomí

Na všechny výše uvedené problémy se pak nabaluje logicky snížené sebevědomí ženy, která se cítí špatně nejen jako žena, ale i jako matka (nezvládám své děti), a nakonec i ve své profesi (nic nedokončím včas, protože musím vyzvednout děti ze školky, nebo jsou často nemocné). Takovéto nízké sebevědomí pak vede k frustraci a může vést až k depresím a vyhoření (nejen pracovnímu, ale i mateřskému).

Jak z toho začarovaného kruhu ven

Nebude to jednoduché, ale zkuste vyřešit jeden problém po druhém. Máte-li nízké sebevědomí, deprese apod., vyhledejte odbornou pomoc (psychologa, psychoterapeuta nebo i psychiatra). Nezdá se to, ale vypovídat se někomu, kdo vás vyslechne a jeví zájem o vaše problémy, je někdy prvním a docela podstatným krokem k „uzdravení“.

Zkuste kontaktovat organizaci, která se zabývá pomocí matkám-samoživitelkám. Často tam najdete tolik potřebnou pomoc.

A konečně, najděte si kamarádky, které jsou na tom podobně jako vy. Možná i ony už přišly na nějaký způsob, jak alespoň některé potíže zlepšit. A když nic jiného, tak sdílená bolest je poloviční, a sdílené štěstí dvojnásobné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno