Spát musíme všichni. Někomu možná připadá osm hodin spánku jako promrhaný čas, ale ve skutečnosti spánek potřebujeme, abychom byli zdraví a šťastní. Při dlouhodobém výpadku spánku hrozí nemoci, v extrémním případě i smrt. Jak ale přivolat spánek, když jsme pořád pohlceni všudypřítomným stresem a rychlým během života?

Spánkový režim

Zamyslete se nad tím, jaký spánkový režim máte. Je pravidelný, nebo spíš nepravidelný? Na to, abyste spali plných 8 hodin denně, musíte chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také vstávat. A to by mělo platit i o víkendech, svátcích a dovolených. Pravidelný spánkový režim napomáhá mozku udržovat spánek v potřebné kvalitě.

Vyvážená strava

A je to tu zase. Spouštěčem mnoha nemocí a dalších potíží je totiž strava bohatá na cukry, tuky, alkohol, nemluvě o cigaretách a drogách. Pokud ale vyznáváte vyváženou stravu plnou vitamínů, minerálních látek a hlavně dostatečně pestrou, pak bude i váš spánek klidný a dlouhý.

Sport

Bez sportu a tělesného pohybu to zkrátka nejde. Přes den co nejvíce choďte, sportujte, večer už si můžete zacvičit třeba jen jógu, pilates anebo zkusit krátkou meditaci. Jestliže tělo dostane přes den „zabrat“, a večer naopak nějaký uklidňující rituál, pak se můžete těšit na klidný a vydatný spánek.

Večerní péče

Nejen lehkými sporty a meditací můžete přivolat spánek. Také věnujte pozornost svému tělu, na obličej si dejte výživný noční krém, na vlasy zkuste sérum nebo masku, které působí přes noc. Tělo je tak připraveno ke spánku.

Přírodní uspávací medicína

A když ani všechny tyto zásady a rituály nepomohou, zkuste přírodní prostředky, které vás zaručeně uspí: teplé mléko s medem, teplé kakao, horká čokoláda, meduňkový čaj, levandulový olej vetřený do spánků, sáček se sušenou levandulí pod polštář… Možností je spousta, tak proč jich nevyužít?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno