Mnoho z nás řeší mezilidské vztahy. Ať už se jedná o potíže s komunikací, problémy se vcítěním se do druhého, nebo přehnanou kritičností, je důležité si uvědomit, že všechny tyto překážky vychází z vás.

Vyjádřit pocity!

Tak například, pokud máte problém s vyjadřováním citů svému partnerovi, na vině obvykle bývá skutečnost, že vám rodiče v dětství dostatečně neukázaly, jakým způsobem to udělat. Přestože jste po emocionální stránce nemusela strádat (a v hloubi duše jste věděla, že vás mají rádi), neosvojila jste si tento způsob vyjadřování pocitů. S nejvyšší pravděpodobností své pocity nedokážete vyjádřit ani sama sobě. Je přirozené, že tomu tak bude i v případě partnera. Začněte tedy lásku nejprve projevovat sama sobe (jakkoli to může být zpočátku složité) a uvidíte že časem budete schopná své emoce vyjádřit i pokud plavete v komunikaci, základ problému bude pravděpodobně stejný, a tedy – komunikovat vás nikdy nikdo nenaučil a nikdy jste ve svém okolí neviděla, jakým způsobem se dají mezilidské problémy řešit. Dejte svému partnerovi šanci, aby vám ukázal, jak na to.

Pakliže máte problém se vcítěním se do druhého, uvědomte si, nakolik vlastně nasloucháte svým vlastním potřebám. Vnímáte je někdy? Soucítíte občas sama se sebou? Víte, co potřebujete a umíte si o to říct? Pokud jste si na většinu otázek odpověděla „ne“, měla byste zapracovat na svém vztahu k sobě samé. V momentě, kdy se tomu naučíte, bude pro vás snadnější reagovat na pocity a potřeby toho druhého.

Jádro řešení kteréhokoli partnerského problému leží jen ve vás. Přestože to může být bolestivé, pokuste se nejprve odhalit jejich příčiny, zapracujte na nich a uvidíte, že pro vás bude mnohem jednodušší najít s partnerem jejich vhodné řešení.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno