Vyšetření sluchu se provádí u novorozenců jen několik dní po porodu. Slouží pro včasný záchyt vad sluchu. Jak vše probíhá a jaký je postup?
Test se provádí všem miminkům plošně. Je hrazený pojišťovnou a slouží pro včasnou detekci vad sluchu. Můžete jej však odmítnout, není povinný. Sluch je pro děťátko nezbytný, je jedním z pěti smyslů a je nezbytný pro správný vývoj. I když ještě nemluví, pasivní naslouchání je důležité pro rozvoj řeči.
Kdy se vyšetření sluchu provádí
Vyšetření se provádí druhý nebo třetí den po porodu, do té doby se ouška nechávají přirozeně vyčistit. Samotné vyšetření netrvá dlouho, přibližně 5 minut, dítě musí být v klidu. Postupně se malá gumová sonda přiloží na jedno a na druhé ucho. Sonda vydává krátké, opakující se zvuky, pro dětské ouško nejsou nebezpečné. Následně se snímá odezva. Lehčí a střední vady nemusí být u novorozenců výrazné, mohou se projevit později. Ne vždy negativní výsledek testu znamená vadu. Na vině může být hluk z okolí nebo mazová zátka v oušku. Vyšetření se potom opakuje. Pokud i tak je výsledek s nálezem, stále není důvod k panice, vyšetření se opět opakuje s časovými intervaly.
Pokud vyšetření potvrdí vadu sluchu nebo hluchotu, dostane v určitém věku dítko naslouchátka a vada se pravidelně kontroluje. Jednou z možností je i kochleární aparát, pokud sluchadla nedostačují. Jednou z variant je i znaková řeč. Vyšetření můžete odmítnout, na druhou stranu patří k těm neinvazivním a díky němu, může být odhalena vada, která bude včasně řešena. Porucha sluchu může mít negativní dopad na vývoj řeči, psychickou stránku a socializaci.
Více článků najdete na portálu mamci.cz