Ještě nedávno se vaše dítko batolilo a teď už je z něj teenager. Je sice drzý a neotřelý, ale víte, že pomalu ale jistě vstupuje do dospělého světa. Může být občas těžké si to připustit, ale je to tak. Pryč jsou ty časy, kdy jste mu každý den chystala snídaně, chovala ho a vozila ho na hodiny angličtiny. Aby vaše dítko v životě uspělo, je nezbytně nutné, abyste pro něj některé věci zkrátka přestala dělat. Přece mu nebudete dál chystat svačinky i ve chvíli, kdy bude na vysoké nebo bude pracovat. Za které věci vám vaše dítě v budoucnu poděkuje?

Přestaňte mu organizovat život

I přesto, že se cítíte stále ještě zodpovědná za to, jakým způsobem tráví svůj volný čas, po své i jeho dobro byste s tím měla přestat. Čím dříve se naučí sám si organizovat život a čas, správně si rozplánovat práci a zábavu, tím lépe pro něj.


Nebuďte ho a nechystejte mu svačiny

Pokud své dítko stále ještě budíte se slovy „Miláčku, vstávej“, je načase, abyste to dělat přestala. Přece ho nebudete až do konce života budit? Naučte ho samostatnosti a nechte ho, aby si sám nařizoval budík. Stejné je to s jídlem. I kdyby to mělo znamenat, že několikrát zaspí nebo bude ve škole o hladu.

Nedávejte mu víc peněz, než je třeba

To zdaleka nejlepší, co pro něj můžete udělat, je přestat mu dávat nekonečné množství peněz. Naučte ho, že peníze mají svou hodnotu. Dávejte mu jednu určitou, menší částku, a motivujte ho k tomu, abys s ní vyšel. Pokud mu to bude činit problémy, nabídněte mu, ať začne chodit na brigádu. Stejné je to s věcmi. Potřebuje nový telefon? Ať si na něj našetří.

Není vždycky jednoduché přestat se vměšovat do života svého dítěte. Stojí ale za to to zkusit. Čím dříve se osamostatní, tím snazší pro něj dospělý život bude. A buďte si jistá, že vám bude vděčné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

 

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno