Každý z nás si přeje dítě, které neskolí první podzimní větříček a usoplený kamarád ve školce. Co tedy my jako rodiče můžeme udělat pro zvýšení obranyschopnosti u našich nejmenších? Jak vybudovat imunitu u dětí?

  1. Mateřské mléko

Ne, nechceme nikoho odsuzovat, když nemůže kojit. Pokud ovšem kojit můžete, buďte ráda a nesnažte se skončit zbytečně brzy. Mateřské mléko obsahuje takové spektrum látek, o kterých se může umělým kojeneckým mlékům jen zdát.

  1. Pobyt venku

Procházka venku za téměř každého počasí je ideální pro pěstování imunity. Pamatujte, že déšť či mráz nedělají až takový problém dětem, jak se často snažíme si namluvit, ale spíše nám dospělým.

  1. Přiměřené oblečení

S pobytem venku i doma úzce souvisí rozumné oblékání. Dítěti by neměla být teplo ani zima. Pokud si s oblékáním nevíte rady, dejte ležícímu dítěti o vrstvu více než sobě, aktivně chodící může být oblečeno stejně jako vy.

  1. Pestrá strava

Imunitu výborně posílíte také vhodným jídelníčkem. Ten by měl být bohatý na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, luštěniny, … Důležitá je pestrost a zastoupení všech prospěšných surovin. Nezapomínejte také dodržovat pitný režim, dítě by mělo ideálně pít vodu, některé druhy čajů a minerálek, mléko.

  1. Spánek

Málokterý dospělý si uvědomuje, že nedostatek spánku sám o sobě způsobuje oslabení organismu, který pak mnohem snadněji podlehne nemoci. Dbejte na to, aby vaše děti spaly dostatečně dlouho a ideálně chodily brzy spát.

  1. Přiměřená hygiena

Mytí rukou před jídlem, po příchodu z venku a po použití toalety. Koupání či sprchování jednou denně. Čištění zubů dvakrát denně.

  1. Úklid tak akorát

Čtyři různé dezinfekční prostředky, vytírání a umývání koupelny a záchodu každý den, papírové ručníky místo těch látkových, to vše je spíše kontraproduktivní. Odolné děti nepocházejí ze sterilního prostředí.

  1. Zvířecí kamarád

Je dokázáno, že děti, které byly pravidelně v kontaktu se zvířaty, jsou odolnější proti určitým nemocem než ty, které tento benefit neměly.

  1. Přírodní „špína“

Hlína, písek, tráva, květiny, kaluže. Nebojte se dovolit dětem se zdravě umazat a užít si pobyt v přírodě, jak se patří. I to přispívá k jejich zdraví.

Při posilování imunity se spoléhejte na zdravý rozum a hlavně si nedělejte zbytečné starosti o zdraví dětí. Jsou mnohem odolnější, než si myslíme.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno