Rituály jsou pro děti i pro nás dospělé důležitější, než si mnohdy myslíme. Zkuste si někdy ten uspěchaný den rozdělit pomocí rituálů a uvidíte, jak se vám bude hned žít lehčeji. A jídlo, které by mělo být pravidelné, je k rituálům jako stvořené.

Proč jsou vůbec rituály tolik důležité

Rituály u nás a zejména u dětí posilují pocit jistoty a bezpečí, protože se pravidelně opakují, důvěrně je známe a nemohou nás ničím překvapit. Stejně tak nám pomáhají uspořádat den z hlediska času – když se jdeme koupat a převléknout do pyžama, je to signál, že už se jde spát atd. Rituály upevňují rodinné vztahy, protože „připoutávají“ všechny členy rodiny dohromady. Tím zároveň pomáhají budovat důvěru dětí k rodičům. A v neposlední řadě – díky rituálům se děti rychleji osamostatní, protože vědí, že na rituály se mohou po návratu domů spolehnout.

Jak „vměstnat“ do života rituály u jídla

Ano, někdy je to těžké. Oběd máte v zaměstnání a děti ve škole – ale nebojte, i tam dodržují určité rituály. Avšak alespoň při večeři nebo o víkendech si dejte práci a čas s tím, dodržet rituály. Před jídlem si všichni musí umýt ruce, děti mohou podle věku pomoci prostřít, všichni členové rodiny se sejdou u stolu a maminka (tatínek) nalije do talířů polévku. Zazní obvyklé „Dobrou chuť“ nebo „Dobré chutnání“ a rodina při společné večeři si spolu i povídá. Je dobré pochválit jídlo tomu, kdo jej vařil. Na konci stolování mohou zase děti sklidit nádobí, pustit myčku apod.

Snídaně

V pracovních dnech může snídaně připravovat maminka či tatínek, o víkendech mohou se svou špetkou do mlýna přispět děti – tousty z toustovače nebo müsli s jogurtem a ovocem určitě dokážou. A jako překvapení – donést snídani rodičům do postele.

Rituály vůbec nemusí být jen tradiční a neměnné

Kromě tradičních rituálů, jako je např. popřání dobré chuti u jídla, si můžete samozřejmě v rodině vymyslet mnoho dalších inovativních rituálů. Nezáleží na tom, jaké jsou anebo kolik jich dodržujete, ale na tom, zda to děláte s láskou a všem se vám to líbí. Příklady takových rituálů:

  • jeden den o víkendu se vylosuje jeden člen rodiny, který připraví nějaké jídlo podle sebe,
  • o Vánocích se servíruje jídlo na podnosu po babičce,
  • před večeří se nejprve nasypou granule psovi a dosype zrní do krmítka,
  • na jaře a v létě – grilování na zahradě s přáteli, přičemž každý musí přinést jednu originální omáčku, kterou sám vyrobil atd.

A jaké rituály kolem jídla dodržujete vy?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno