Děti mohou chytnout vši ve škole, školce, ze sedaček ve vlaku či autobuse, a skutečně to není vaše chyba ani si nemusíte vyčítat, že jste něco zanedbali. Avšak co je mnohem důležitější: pusťte se ihned do boje s těmi malými hmyzími parazity, protože i tak vás čeká běh na dlouhou trať.

Co je veš

U nás se vyskytuje především veš dětská a jedná se o bezkřídlého parazita, který dosahuje délky cca 3 mm, jeho životní cyklus trvá asi měsíc, oplozené samičky ihned kladou vajíčka (hnidy) na vlasy blízko pokožky (do 1 cm) a larvy se líhnou po týdnu, přičemž se 3x svléknou, než dosáhnou dospělého stádia. To pro vás znamená, že ve vlasech vašeho dítěte budou najednou dospělci, tři druhy larev a ještě hnidy pevně přilepené na jednotlivých vlasech.

Co s nimi

Dospělé vši (a větší larvy) se docela snadno vyčešou hustým hřebínkem, tzv. všiváčkem. Aby nebyly tak aktivní a neutíkaly, zabírá jakýkoliv odvšivovací šampon, který je alespoň na chvíli znehybní. Bohužel žádný z dostupných prostředků je nezabije, protože vši jsou velmi rezistentní. S hnidami je to ještě horší, protože nejenže je nic nezabije, nedají se ani vyčesat – pomáhá jen pečlivé probírání vlasů a stáhnutí jedné hnidy za druhou. Docela užitečným pomocníkem je v tomto ohledu žehlička na vlasy, která hnidy spálí, a vy je jen vyčešete. Pozor však, abyste nepopálili pokožku dítěte!

Co vše vyprat

Kromě odstraňování vší přímo z hlavičky dítěte je potřeba vyprat veškeré ložní prádlo, čepice, polštáře na pohovce apod., a to pokud možno na co nejvyšší teplotu. Co nejde vyprat, např. plyšáci aj., můžete dát také na 24 hodin do mrazáku – mráz vši také nevydrží.

Prevence pro chlapečky

Pro kluky existuje jediná prevence: Pravidelně stříhat vlasy, aby nebyly delší než 1 cm. Na takto krátkých vlasech se veš nemůže uchytit ani naklást hnidy.

Prevence pro holčičky, které chtějí mít dlouhé vlasy

Z dlouhých vlasů se vši odstraňují zdaleka nejhůře. Avšak jedna prevence fungující asi tak na 90 %, existuje: zaplétejte holčičkám vlasy do copů a ještě navíc postříkejte každé ráno preventivním sprejem proti vším. Do zapletených vlasů se jim totiž také špatně leze…

Buďte trpěliví a nezanedbejte nic z výše uvedených rad, jinak se vší nejspíš nezbavíte. A pamatujte, že to, že už jste vši už jednou měli, neznamená, že je chytnout nemůžete – jde to bohužel i opakovaně.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno