Viscerální tuk je uložený hlouběji než v podkoží. V určitém množství se v dutině břišní vyskytuje přirozeně, obaluje její orgány a tím je chrání. Určité množství tuku v dutině břišní potřebujeme, kromě ochranné funkce je také zásobárnou energie, některých vitamínů a může mít vliv i na fungování hormonů.

Problematickým se stává, pokud jeho množství je větší než odpovídá naší tělesné konstituci, věku, pohlaví atd. Kromě estetického problému může být spjatý s vysokou hladinou cholesterolu, infarktem, diabetem a různými chronickými chorobami.

Na rozdíl od podkožního tuku, který o sobě dá velmi brzy vědět, když se podíváme do zrcadla nebo nedopneme kalhoty, přibývání viscerálního tuku nějakou dobu probíhá skrytě. Může se vám ale zvětšovat obvod pasu. S přibývajícím věkem a hormonálními změnami má viscerální tuk tendence se usazovat více.

Jak se ho zbavit?

Pokud zjistíte, že máte vyšší množství útrobního tuku, nemusíte začít panikařit. Zjistit, jak jste na tom, můžete podle jedné pomůcky. Změřte se v pase. Pokud jste žena a máte v pase více než 90 cm, v případě mužů více než 100 cm, je pravděpodobné, že se nacházíte v ohrožené skupině. Přesnější měření provede specializovaný lékař nebo nutriční poradce.

Cesta k redukci tuku je jen jedna. Zdravější jídelníček a pohyb. Zkuste se hýbat alespoň 4x týdně 30 minut. Přestaňte kouřit, pít alkohol, dopřejte si dostatek spánku a omezte stres. Pokud si nejste jistí, že změnu životního stylu zvládnete sami, existují odborníci, kteří vám se vším pomohou.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno