Staré pravidlo, že muž je hlavou rodiny a žena krkem, který tuto hlavou řídí, je možná úsměvné, ale mnohdy platí dosud. Nicméně obě polovičky se mohou cítit dotčené, že nevládnou právě ony. Jak nejlépe rozdělit velení v domácnosti?

Spravedlivé dělení

Jestliže muži vyhovuje vládnout doma a žena se ráda nechá řídit, pak to tak nechte a nic neměňte. Může to být i obráceně. Problém nastává, když chtějí vládnout oba. Nic ale není neřešitelné: Stanovte si pravidla, klidně sepsaná jako smlouvu, kdy kdo bude vládnout. Nabízí se střídání jednou za týden, jednou za měsíc apod.

Pravidla dodržujte

Jednou daná pravidla dodržujte. Jestliže tedy „vládne“ muž a rozhodne, že o víkendu se nebude uklízet, ale pojede se na wellness/kolo apod., musíte to respektovat i vy. Koneckonců bez úklidu se určitě týden nic nezblázní.

Dělte si domácí práce

Ať vládne ten, nebo ten, domácí práce by měly být rozděleny spravedlivě. Můžete klidně raději mýt nádobí a muž luxovat, ale každý by měl strávit domácími pracemi přibližně stejně času.

Věnujte se dětem

Stejně tak se musíte věnovat dětem, pokud je máte. Není zapotřebí dělat všechny výlety rodinné, klidně může tatínek se synem vyrazit na Den železnice a maminka s dcerou na zámek, kde je zkrášlí jako princezny.

Jednou za čas pravidla revidujte

Rodina, vztahy i děti se vyvíjejí, a tak byste měli jednou za čas (třeba jednou za rok, za 2 roky) pravidla projít a popřípadě změnit, ale opět tak, aby to ve výsledku vyhovovalo všem. Například když děti povyrostou, měly by část domácích prací dělat ony a klidně se můžou jednou za čas stát „hlavou“ rodiny. Aspoň si zkusí, jaké to je něco řídit…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno