S blížícími se vánočními svátky a celým tím ruchem, který je s nimi bezesporu spojený se vyplatí připomenout si některé staročeské vánoční tradice a zvyky, na které někteří z nás již dávno zapomněli. Vánoce totiž od doby našich předků prošly poměrně velkou proměnou a je jen málo rodin, které skutečně dodržují zvyky a tradice, které se k nim bezesporu pojí. Jaké jsou ty nejznámější z nich a které z nich se vyplatí si připomenout?
1. Betlém
Zvyk vystavovat nebo vyrábět betlém pochází zhruba z 13. století z Itálie, kdy byl poprvé představen místním světcem. I dnes lidé dodržují tento zvyk a malé Betlémky si častokrát vystavují doma, případně se na ně chodí dívat do kostelů nebo na vánoční trhy. Pokud tuto tradici nedodržujete, zkuste si s vašimi ratolesti vyrobit například dřevěný betlém a vystavte si ho na nějaké viditelné místo. Uvidíte, jak rychle v dětech zažehnete vánoční atmosféru.
2. Vánoční večeře
Jen málokdo v dnešní době neví, jak vypadá typická česká štědrovečerní večeři. Ta tradiční se skládala mnohem častěji ze smaženého kapra než z řízku, ale jako příloha se také podával bramborový salát. Jako první chod byla servírována rybí polévka. Ke štědrovečerní hostině navíc také neodmyslitelně patří vánoční cukroví. Mezi ty nejznámější patří přirozeně linecké cukroví, ale také vanilkové rohlíčky nebo pracny.
Zvyk, na který mnoho lidí již zapomnělo, ale dříve byl běžný, je prostírání pro náhodného příchozího, dále schovaná mince pod talířem, která měla jeho vlastníkovi přinést peníze nebo to, že od stolu nemohl vstávat nikdo jiný než hospodyně.
3. Půlnoční mše
Štědrý den již tradičně vrcholí půlnoční mší, během které se zpívají koledy a započíná tím církevní oslava narození Ježíše Krista. Zkuste si i na tento příjemný zvyk rozvzpomenout a pojměte Vánoce trochu tradičnějším způsobem.
Více článků najdete na portálu mamci.cz