Spousta lidí o nich určitě neslyšelo. Úzce souvisí s hormonálními změnami. Proto nikoho nepřekvapí, že ve velkém procentu trápí těhotné ženy. Varixy se vytvoří nejen na dolních končetinách, ale mohou se objevit i v pánvi.
Křečové žíly vznikají na podkladě zhoršené kvality žilní stěny. Krev, která putuje ze žíly směrem k srdci, má také zhoršený odtok. Větší riziko vzniku mají ženy, které už před těhotenstvím měly problémy s žílami anebo mají genetické predispozice. Těhotenství je stav, kdy se zvyšuje pravděpodobnost žilních komplikací. Tělo se připravuje na průchod dítěte porodními cestami, vlivem hormonů dochází k rozvolňování měkkých tkání, což působí i na žilní stěny. Žilní stěna ztrácí svou pevnost a pružnost, krev zde stagnovat a to už je základ pro rozvoj varixů.
Nejen příprava porodních cest je na vině. Tím, jak se zvětšuje děloha, začíná utlačovat pánevní cévy. Plod roste, plodové vody přibývá, což se projeví na hmotnosti dělohy. Navíc se v krevním řečišti objevuje fyziologicky i větší objem krve. V neposlední řadě i stoupající věk budoucí maminky nahrává tvorbě varixů.
Rizikové faktory pro vznik varixů
- genetika
- nadváha
- špatné držení těla
- dlouhé stání nebo sezení
- těsné těhotenské oblečení, předchozí užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální léčba
Co můžete udělat pro prevenci
- zařaďte do jídelníčku dostatek vlákniny, napomáhá lepšímu vyprazdňování, zácpa je jeden z rizikových faktorů
- cvičte, hýbejte se – pohyb je důležitý pro oběh krve, zabráníte tak oslabení žilní stěny
- pomozte si přírodní cestou – bylinky jsou účinné, poraďte se v lékárně nebo se svým lékařem s ohledem na těhotenství
Většinou problém varixů v intimních partiích zmizí s porodem. Jsou ale ženy, které varixy v oblasti pánve trápí i po porodu. Potom už je načase navštívit lékaře, ten určí správnou léčbu. Někdy se musí přistoupit k embolizaci nebo skleroterapii.
Více článků najdete na portálu mamci.cz