Když se řekne vada očí u dětí, každý rodič si představí, že příznaky určitých vad budou, časté otírání očí, kniha blízko obličeje, blízké sezení u TV. Tyto příznaky se mohou u dětí projevovat, ale někdy příznaky mohou probíhat i bez.
V tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor a co s případnou vadou očí dělat.
V raném věku, to znamená během několika prvních měsíců života dítě vidí jasně jen objekty, které jsou vzdálené 20-30 centimetrů od jejich očí. Během roku se dítěti rozvíjí oční koordinace a schopnost odhadu vzdálenosti. Oční vady u dítěte v tomto věku jsou velmi vzácné.
Časté oční vady u dětí
Nejčastější oční vady jsou krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus. Jsou ale i další běžné problémy s očima u dětí a na ty bychom vás rádi upozornili.
Zkřížené oči ,,strabismus,,
Strabismus je oční vada při které je jedno, nebo obě oči nesouosé. Oči se mohou vytáčet nahoru, dolů, nebo do stran. Strabismus je dědičné onemocnění, ale také může být způsobený úrazem očních nervů, které ovládají pohyb oka. Pokud se tato oční vada ponechá bez léčení, stane se trvalou.
Líné oko,, amlyopie,,
Toto onemocnění se projevuje špatném viděním na jedno oko, i když se zdá, že oko je zcela v pořádku. Tato porucha je velmi podobná strababismu. Líné oko, stejně jako strabismus může ovlivnit kvalitu života u dítěte. Může se stát, že tato oční vada ovlivní nejen učení a fyzickou schopnost dítěte, ale i problémy se sebeúctou. Proto by jste měli léčbu této oční vady ihned řešit s ošetřujícím lékařem.
Klesání víčka,,ptóza,,
Tato oční vada může ovlivnit jedno, nebo obě oči. Oční víčko překrývá oko úplně, nebo jen mírně, což způsobuje blokaci zorného pole. To může mít za následek nedostatečný vývoj oční schopnosti dítěte.
Zakalené oči,,katarakty,,
Tato oční vada může být zděděná, ale také se s ní dítě může narodit.
Všimnete si, že povrch jejich očí, který je obvykle čistý, se zdá být zakalený.
To se stává, když se proteiny v čočce shlukují dohromady. Pokud je zrak u dítěte těžce postižen, lékař vám doporučí, aby se tento problém řešil operativně náhradou přirozené čočky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz