Zdroj foto: pixabay

Spousta maminek se shoduje na tom, že uklizená domácnost s dětmi je téměř nemožná. Jistě to také znáte… Pustíte se do uklízení, ale po chvilce je zase všechno rozházené a jste tam, kde jste byla. Děti si chtějí hrát, zkoumat a poznávat a s otázkou, jak tedy udržet alespoň trochu pořádek, se potýkají snad všichni rodiče.

Neznamená to však, že domácnost s dětmi rovná se chaos a špína. Možná už nemáte čas na to, aby bylo vše dokonalé a nepřetržitě na svém místě (perfekcionisty to nejspíš zabolí), ale mít normálně uklizenou čistou domácnost zvládnout jde! A s trochou organizovanosti i snadno a rychle. V dnešním článku se dozvíte rady a tipy, jak na to – co nejrychleji, nejefektivněji a s úsměvem na tváři.

Zapojte zbytek rodiny a vytvořte z povinnosti zábavu

Zdroj foto: pixabay

I v dnešní době panuje většinový názor, že uklízení je čistě ženská práce. Máte to tak i u vás doma? Tak je čas na změnu! Na péči o domácnost by se měli podílet všichni, kteří tu domácnost obývají / využívají. Díky tomu se dokonce i z uklízení může stát zábava. Pokud v domácnosti neustále vše uklízí jen jedna osoba, brzy z toho bude naprosto otrávená a o nějaké zábavě nemůže být řeč. Rozvrhnutí práce mezi více lidí přináší jen samé výhody. Nejenže bude dříve hotovo a budete mít čas věnovat se příjemnějším záležitostem, ale také se z uklízení může stát právě ta příjemně strávená chvilka se svou rodinou. Děti nejlépe povedete k uklízení, když jim půjdete příkladem a bude je to bavit, pokud si u toho užijí i trochu legrace. Zkrátka a dobře, pokud se u vás doma bere uklízení jako otravná nutnost, změňte přístup a uvidíte, že se změní přístup i zbytku rodiny.

Buďte vždy připraveni

Dětské nenechavé ručičky dokáží ušpinit opravdu cokoli. A také docela originálními způsoby! Pokud chcete předejít možným škodám, buďte zkrátka připraveni úplně na všechno. Nejlepší je mít doma po ruce čistící přípravky na všemožné alternativy katastrof. Od lízátka nalepeného na závěsu až po flek od jídla na novém gauči.

Průběžně se zbavujte nepotřebných věcí

Jednou za čas projděte všechny své skříně, úložné prostory a tak vůbec celý byt a zamyslete se nad tím, jak často používáte věci, které vidíte kolem sebe. Jistě přijdete na to, že spousta z nich slouží jen jako zbytečný lapač prachu, některé věci jste nikdy nepoužili, některé oblečení neměli ještě nikdy na sobě a jiné už tolikrát, že je na vyhození. Jistě také objevíte spoustu skvělých kupů – věci, které jste si nutně potřebovali koupit, ale ve výsledku jsou vám k ničemu a celou dobu na ně pouze usedá prach. Víte, jaká je nejjednodušší cesta k čisté a uklizené domácnosti? Mít málo věcí. Čím méně věcí vám doma bude zabírat místo, tím lépe se v nich bude udržovat pořádek.
Navíc každé zbavení se nepotřebných věcí dá vašemu domovu nový život, nový dech. Je to osvěžující. A také logicky, čím méně lapačů prachu, tím lépe se vám bude dýchat.

Zorganizujte si čas

Maminky se často rozhodují, zda půjdou raději uklízet nebo se budou věnovat dětem. Vůbec to ale nemusí být „buď a nebo“. Dá se dělat oboje najednou a velmi efektivně. Co takhle při večerním koupání využít chvíle, kdy si dítko hraje ve vaničce a mezitím zapnout pračku či poklidit koupelnu? A když doděláte oběd a dítě jí, můžete zapnout myčku a umýt sporák. Dalších takových časových úseků, kterých můžete využít pro nárazové uklízení je spoustu. Nemusíte uklízet x hodin v kuse namísto věnování se dítěti, můžete se věnovat obojímu zároveň a uklízet průběžně.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno