Myslíte si, že správnou výslovnost získá vaše dítě díky návštěvě logopeda a drilem jednotlivých hlásek? To je pravda asi jen z jedné čtvrtiny. Ke správné výslovnosti jej můžete vést i vy sami, a to pomocí takových činností, které s řečí zdánlivě vůbec nesouvisí.
Čtení pohádek a vyprávění příběhů
Tyto činnosti jsou spojené s řečí, jazykem, o tom není pochyb. Čtením pohádek učíte dítě vnímat jazyk i výslovnost. Vyprávění příběhů zase rozvíjí fantazii a vlastní slovní projev. Zkuste si najít každý den 20 minut až půl hodinky na to, abyste si pohádku nejen v klidu přečetli, ale také si o ní popovídali.
Rozvoj jemné motoriky
Jemná motorika velmi úzce souvisí s řečovým centrem. Ano, je to tak. Stejně jako pozdější čtení souvisí s psaním a jedno bez druhého by nebylo možné, souvisí např. malování, vybarvování, ale i navlékání korálků, stavění hradů z kostek či jednoduché vyšívání s mluvením. Jestliže s dítětem procvičujete všechny dovednosti, velmi mu usnadňujete nácvik správného vyslovování hlásek. Přitom se nebojte experimentovat: jestliže např. kluci nechtějí navlékat korálky, můžete jim dát těstoviny (kolínka) a nechat je navlékat na měkký drátek, jako to dělají rybáři. Stejně tak chlapci nemusejí nutně vyšívat, ale mohou se s dědečkem naučit plést pomlázku apod.
Hraní deskových her
Rovněž hraní jednoduchých deskových her, na které si dítě troufne, má vliv na utváření správné výslovnosti jednotlivých hlásek. Mozek má totiž obdivuhodnou schopnost propojovat všechny souvislosti, a využívat při tom pravou i levou hemisféru. To se následně projevuje v pochopení výslovnosti – dítě hlásky správně slyší a následně je dokáže i správně vyslovit. A u hraní deskových her se toho napovídá…
Poslech hudby
A posledním nástrojem, kterým zvýšíte dětskou vnímavost a citlivost na různé zvuky, ale i hlásky, je dopřát jim poslech hudby, a to nejen hudby se zpívaným slovem, ale i hudby instrumentální. Pro začátek doporučujeme spíš hudbu pomalejší, aby slovu bylo dobře rozumět, a aby i instrumentální hudba byla spíše uklidňující než rychlá, energická – energie mají ostatně děti dost.
Co naopak výslovnost spíše kazí
Na druhé straně určitě najdeme faktory, které výslovnost našich dětí v dnešní době spíš kazí, než upevňují. Je to zejména příliš časté poslouchání televize, kde některé programy vůbec nejsou vhodné pro děti, a tím tentokrát nemáme na mysli ani tak jejich obsah, jako spíše rychlost mluveného projevu – děti nejsou schopny takto rychlý mluvený projev správně zachytit, nerozumějí mu, a přesto se ho snaží napodobit – z toho pak vzniká i špatná výslovnost. Dalším neblahým fenoménem dnešní doby je mobilní telefon, zvláště ten chytrý – hraní na něm totiž vůbec není vhodnou zábavou pro děti předškolního věku…
Více článků najdete na portálu mamci.cz