V zahraničních filmech často vídáme, jak se maminka po návratu z porodnice se svým uzlíčkem v náručí ocitne v pokojíku pro miminko, který za dobu její nepřítomnosti stihl tatínek zvelebit. Něco takového si spousta z nás nedokáže představit a umístění novorozence do vlastního pokoje ihned po porodu nedoporučuje ani Americká akademie pediatrů.

Novorozence byste stoprocentně měli mít ve své ložnici, z hlediska bezpečnosti však odborníci nedoporučují spaní ve společné posteli. Tím, že si miminko ponecháte na dosah, snížíte riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence a zajistíte lepší bonding (utváření vazby mezi dítětem a rodičem). Proto byste měli spát v jednom pokoji minimálně do šesti, ideálně do dvanácti měsíců.

Na druhou stranu však spaní ve společné místnosti zvláště u dětí po třetím měsíci života může způsobovat lehčí a nekvalitnější spánek, protože miminko svou přítomností a zvuky, které vydáváte, rušíte. Je dokázáno, že když dítě po čtvrtém měsíci života přesunete do vedlejšího pokoje, bude mít klidnější a kvalitnější spánek. Pro úzkostné děti nebo časté noční kojení to však už úplná výhoda není. Které mamince se chce klopýtat v noci víc než tři kroky k dítěti, které je vzhůru každé dvě hodinky.

Ideálním tabulkovým věkem pro přesun dítěte na vlastní území je zhruba 1 rok.

Musíme si však uvědomit, že každé dítě je úplně jiné, a proto je třeba toto doporučení brát čistě orientačně. Nejdůležitějším faktorem pro přemístění dítěte do vlastního pokoje je spokojenost a prospěch všech zúčastněných.

Pokud tušíte, že váš drobeček odloučení ponese špatně, můžete se na pár nocí přestěhovat k němu, nicméně měla byste si vymyslet systém, jak se přesunete zpět do ložnice, protože sexuální život ne jednoho páru zastagnoval proto, že maminka spinká s děťátkem a tatínek sám. V konečném důsledku to dlouhodobě není přínosné pro nikoho z vás.

Pomýšlíte-li, že děťátko přestěhujete, uvědomte si také, že mnohem hůře změnu ponese dítě, které je zvyklé celou noc nebo nějakou její část trávit s vámi ve společné posteli. Jste-li tedy pro přesun rozhodnuti, začněte pozvolna měnit i toto.

Univerzální správná odpověď neexistuje. Snažte se jednat v zájmu dítěte, jeho sourozenců, vašem a partnerově.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

9 KOMENTÁŘE

 1. Profesor Matějíček říkal, že dítě má být pod rodičovskou peřinou klidně do 6 let. Pak se samo přestěhuje do svojí postele. A Vy tady dáváte už 4 měsíční? není to trochu brzy? Některé děti se chtějí přestěhovat do svojí postele a poojíku dřív.

  • Vzdyt jo.S nama budou,dokud se vejdeme a bude nam dobre.Jednou vyrostou a uz si to neuzijeme.Miluju to mackani se.

 2. No článek mi přijde otřesný … ve 4 měsících dát dítě z ložnice pryč? To je opravdu brzy ne? řekla bych, že se čím dál tím více doporučuje s dětmi i spát, že je to dobré pro jejich psychický vývoj a rodinné vazby….. Sami spíme s 2 letou dcerou v posteli (spí mezi námi) téměř od narození, v noci je stále kojená. Náš sexuální život tím určitě nijak netrpí a zanedlouho k nám přibude další nocležník. Dcera se do jiné – svojí postýlky jistě ještě dlouho nechystá 😀 … A je nám všem moc fajn 🙂

 3. Dnešní trend je děsný,děti chodí spát ve stejnou dobu jak rodiče a do desíti let spî s nima v posteli.Já mám čtyři děti a všechny šly v roce do svého pokoje a spát chodily po večerníčku abychom s manželem měli čas pro sebe a jsme spolu přes třicet let.

 4. Jde o absolutně individuální záležitost. Dceru jsem kojila do tří let, teď je jí 13 a pořád spí s námi v jednom pokoji (bydlíme s mými starými rodiči, kteří už by nemohli bydlet sami a jiná možnost uspořádání bytu zkrátka není). Odmalička spí jako dudek, takže jsme se vždycky skvěle vyspali. Když si představím, že bych měla ke kňourajícímu batoleti vstávat a chodit do jiné místnosti, asi by mě trefilo. Takhle stačilo v polospánku natáhnout ruku, pohladit a byl klid. Je to úplně normální puberťačka, která má plno kamarádek a nemá problém kamkoliv odcestovat (není žádný maman), ale i když jsme na dovolené a nabízíme jí, že jí objednáme „samostatný“ pokoj, nechce – prý se jí spí s námi líp:-)

 5. Jsem pro aby co nejdříve dostalo vlastní pokoj, odpočatí rodiče jsou lepší než unavené trosky. V ložnici ruší oba, i toho co ráno vstává do práce. A s dítětem v ložnici asi moc partnerského života nemáte, že. Pak se spousta mámin divý že jim taťka chodí trdlikat jinam.

  • 😀 tatinek trdlikajici jinde uricite nebude proto, ze dite spi spolecne s rodici v loznici nebo posteli. nevim jak vy, ale my mame spoust jinych mist k sexovani 😀

 6. Náš malej spinka sam v pokojíčku od 5.měsíce, kdy se mu jiz nelibilo v „prvni“ postylce v loznici a nepocituji, ze by stradal. V posteli s nami pres noc nikdy nespal. Je to spokojene usmevave miminko.

 7. Máme tři děti a všechny šly do svých pokojíčků v roce. Vždy to bylo tak akorát. Začali jsme se rušit navzájem. Avšak po několik let se do manželské postele v noci přikradly a my je tam s láskou nechávali spát. Teď je třetímu rok a spinká s nejstarším sourozencem. Ale až se naučí vylézat z postýlky, tak věřím, že se opět v klidu nevyspim ?.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno