Přestože jsou luštěniny nepostradatelnou součástí vyváženého a zdravého jídelníčku, mnoho lidí se jim úmyslně vyhýbá. Mezi jejich „drobné“ nevýhody totiž patří jejich delší příprava, kterou doprovází proces několikahodinového namáčení a vaření a dále pak také jejich trávení, které mnoha lidem činí obtíže. Veškeré tyto záležitosti však můžete s trochou cviku překonat. Proč bychom ale rozhodně luštěniny měly zařadit do našeho jídelníčku?
Luštěniny jsou již odpradávna považovány za přirozenou součást nejen evropské, ale také východní kuchyně a dají se připravit na mnoho způsobů. Obsahují velké množství kvalitních rostlinných bílkovin, a navíc neobsahují žádný cholesterol. Z toho důvodu jsou oblíbené zejména ve vegetariánské a veganské kuchyni. Doporučují se také lidem, kteří chtějí žít zdravě a nechtějí každý den jíst o něco hůře stravitelné maso. Jaké mají luštěniny účinky na zdraví?
Luštěniny mají příznivý vliv především na cévní systém člověka. Při jejich pravidelné konzumaci navíc napomáhají snížit hladinu cukru v krvi, dále snižují „špatný“ cholesterol, krevní tlak a posilují správnou funkci střev. Zároveň slouží jako prevence proti tvorbě zhoubných nádorů. Dále luštěniny obsahují zdravé tuky a široké spektrum vitamínů a minerálních látek, především pak draslík, hořčík, železo a vápník. Každá luštěnina je navíc svým složením trochu odlišná, a proto byste měla dbát na jejich variabilitu.
Předejít problémům s nadýmáním můžete poměrně snadno několikahodinovým máčením. Tímto způsobem se ve vodě rozpustí oligosacharidy, které jsou pro lidský organismus nestravitelné. Předtím, než začnete luštěniny vařit je tedy nutné vyměnit vodu. Problémy s nadýmáním pomohou odstranit také některé bylinky, například majoránka. A jakým způsobem můžete luštěniny kombinovat?
Luštěniny můžete jíst buď samotné ve formě kaší, anebo humusu nebo je zkombinovat s vhodnou luštěninou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz