Nejen škola, ale v prvé řadě rodina. Stále jasněji se začíná ukazovat, že o studijních výsledcích rozhoduje do velké míry kvalita zázemí a domácí průprava. To je pro vás dobrá zpráva. Můžete svým dětem pomoci, aby dosahovaly opravdu výjimečných studijních úspěchů.

Jak pomoci dětem si učení lépe zapamatovat?

Lidský mozek je opravdu úžasný biopřístroj. Dokáže si zapamatovat spoustu informací a účelně je používat. Naučte své děti využívat svých schopností na maximum díky následujícím tipům.

1.   Vytvářejte asociace

Ve škole jsou děti vedeny k úhledné úpravě sešitů. To určitě vede k lepší čitelnosti zaznamenaného textu. Pokud však chcete, aby si váš malý student látku lépe zapamatoval, naučte ho něco navíc. Paměť funguje mnohem lépe, když využíváte různé mnemotechnické pomůcky. To proto, že se v mozku vytvářejí na základě asociací nové spoje. Dochází tak mnohem jednodušeji k zapamatování i vybavení naučených informací. Vzpomínáte například na oblíbené BeFeLeMe Pes Se VeZe? Obojetné souhlásky si tak s přehledem vybavíte i po letech. A věta „ŠeTři Se Osle“ by vás také neměla urazit. Jde o mnemotechnickou pomůcku pro obvod země. Pamatujete? Mnemotechnické pomůcky můžete spolu s dětmi i vymýšlet. Zažijete tak spoustu zábavy. A děti si nové učivo mnohem snadněji zapamatují.

2.   Vezměte do ruky pastelky a fixy

A to nejen u výtvarných nebo kreativních činností. Zvýraznění textu významně pomůže s jeho zapamatováním. Používejte různé barvy, hledejte vztahy a souvislosti. Uvidíte, že i vaše děti rychle pochopí, že jim díky barevnému vyznačení jde učivo lépe do hlavy.

3.   Objevte studijní typ svých dětí

Když uvažujete o tom jak se efektivně učit, rozhodně byste měli zjistit, jaký způsob získávání informací vyhovuje právě vašemu dítěti. Pokud je student spíše sluchový typ nejvíce informací si zapamatuje z přednášek nebo z poslechu audionahrávek. Vizuální typ bude více prospívat, když si učivo může barevně zvýrazňovat a podtrhávat. Pocitový typ potom potřebuje k učení praktické a názorné postupy.

4.   Naučte se mapovat myšlenky

Jde o techniku prostorového záznamu myšlenek. Ve škole vás učili zaznamenávat poznámky lineárně. Myšlenkové mapy jsou oproti tomu v souladu se skutečnými myšlenkovými procesy. Díky nim si dokáže mozek zaznamenané informace mnohem snadněji vybavit. Když se myšlenkové mapy naučí vaše děti už ve školním věku, získávají tím velký náskok.

Podporujte kreativitu

Říká se, že máme v podstatě dva mozky. Jeden logický, to je levá mozková polokoule. Druhý kreativní. To je ta druhá půlka. Nejlíp mozek funguje tehdy, když tyto dvě mozkové hemisféry propojíme.

Memorování a prosté biflování je doménou levé hemisféry. Naučte své děti vyvažovat tuhle školní jednostrannost. Pomohou vám k tomu předchozí tipy. Navíc můžete podporovat kreativitu i zcela otevřeně. Nechejte své malé studenty dostatečně odpočívat, poslouchat hudbu, dopřejte jim potřebný pohyb. Některé děti budou před řízenou aktivitou potřebovat více pasivního odpočinku, aby dokázaly přeladit. Naslouchejte jejich potřebám a buďte prostě s nimi. Uvidíte, že vaše vědomá přítomnost časem přinese kýžené ovoce.

———-Komerční článek———-

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno