Děti v pubertálním věku se často snaží napodobovat své vzory, a tak není divu, že občas chtějí mít i nějaké to tetování nebo piercing. Jak se k tomu jako rodič postavit?
Co se stane, když striktně odmítnete
Můžete samozřejmě požadavek dítěte odmítnout, prostě tetování či piercing zakázat. A to z jakýchkoliv důvodů. Dítě do 18 let musí mít k oběma úkonům souhlas zákonného zástupce. Riskujete však, že si dítě prosadí svou, najde si nějaký pochybný tetovací salon, kde mu tetování provedou i bez souhlasu rodičů, za špatných hygienických podmínek a se spoustou rizik navíc (žloutenka, HIV).
Promluvte si
Obecně lepším způsobem by bylo si s dítětem promluvit, proč tetování či piercing chce, jaký motiv, jaký piercing, na jakou část těla, jak moc mu to bude vadit při běžném životě, ale i třeba v budoucím povolání. Rozeberte všechna pro a proti. Klidně si je sepište na papír, ať na nic nezapomenete. A až potom se rozhodněte.
Když dítěti tetování nebo piercing povolíte
Jestliže se nakonec rozhodnete tak, že dítěti takového vylepšení vlastní image povolíte, rozhodně si na internetu anebo podle doporučení známých najděte ověřený tetovací salon nebo piercingové studio, jděte na zákrok s dítětem, proberte s personálem vše potřebné (místní znecitlivění, případnou bolest, rizika atd.). Zůstaňte s dítětem i po dobu zákroku, protože bolest může být pro někoho tak nesnesitelná, že bude potřebovat podporu. O tetování i piercing se musí dítě po úkonu starat, protože je to svým způsobem zranění – poranění kůže.
Uvidíte, že pro většinu dospívajících bude ta bolest tak odstrašující, že už si další tetování ani piercing nenechají udělat, ani kdyby dostali množstevní slevu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz