Možná vám to přijde jako protimluv, ale poškození kůže omrznutím se velmi podobá tomu způsobenému popálením. Popáleninová centra by tedy měla být první volbou, jestliže máte omrzliny více než 1. stupně. Je jich ale po republice málo, a tak druhou možností bývá chirurgie.

Co jsou omrzliny

Omrzliny vznikají tak, že tělo nebo jeho části jsou vystaveny nízkým teplotám (nemusí jít o teploty pod bodem mrazu, stačí 4 °C), a protože lidské tělo je tvořeno z 60 % vodou, dochází tak v našich buňkách k vytváření krystalek ledu a odvodňování buněk a tím k jejich poškozování.

Kdy jsou omrzliny nejčastěji způsobovány

K důvodům tvorby omrzlin nejčastěji patří chladné počasí, zejména s větrem, deštěm nebo sněhem. Dále si mnoho omrzlin způsobujeme sami nevhodným oblečením – například nenošením čepice (hlavou utíká až 30 % tepla), rukavic, šál, teplých bot a ponožek. Někteří lidé jsou k omrzlinám více náchylní – například lidé trpící cukrovkou, lidé podvyživení, ve stresu, vyčerpaní apod.

Jak poznat stupně omrzlin

Existují 4 stupně omrzlin, které ale běžný člověk není příliš schopen rozlišit, a používají je hlavně odborníci v nemocnicích. První stupeň vypadá tak, že pokožka je nafialovělá a později bílá. V dalším stupni už je pokožka červená. Ve třetím a čtvrtém stupni je pokožka černá nebo černohnědá a tvoří se puchýře, přičemž 4. stupeň je již konečnou fází a tkáň se nedá zachránit.

Jak si doma pomoci při omrzlinách 1. stupně

Omrzliny 1. stupně můžete ošetřit doma, s těmi dalšími se doporučuje už navštívit lékaře (popáleninové centrum, chirurgii). Omrzliny při domácím ošetření zahříváme suchým teplem při nízkých teplotách, nejprve cca 17 °C, dále zvyšujeme až na běžnou domácí teplotu. Můžeme je i omývat vlažnou vodou. Nikdy se nesnažíme omrzliny zahřát rychle vysokou teplotou, jinak si způsobíme ještě větší poškození kůže a tkáně. Omrzliny netřeme, nemasírujeme. Puchýře nikdy nepropichujeme.

A jak omrzlinám předcházet

První je samozřejmě přizpůsobit pobyt na čerstvém vzduchu své kondici. Druhou samozřejmostí by mělo být správné oblečení: chránit koncové části těla, jako jsou uši, nos, pusa, prsty na rukou i nohou, tedy nosit čepice, šály, rukavice, teplé boty a teplé ponožky – zimní boty by měly být o číslo větší než normálně, protože se do nich právě musí vejít teplá ponožka a také prsty by měly mít dostatek prostoru k pohybu. Obličej mažeme krémy s masťovým základem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno