Postihla vás ostrá, vystřelující bolest, která vás postupně trápí i při sebemenší námaze? Můžete trpět tenisovým loktem, zánětem šlachových úponů na vnější straně pažní kosti.
Svůj název si tenisový loket vysloužil podle rekreačních hráčů tenisu. Profesionálové jím trpí zřídka, díky lepší technice. Častěji než sportem je laterární epicondylitida (tenisový loket) způsobena dlouhodobým přetěžováním svalů natahujících předloktí a prsty nebo svalů obracejících dlaň vzhůru, také dlouhodobou opakovanou manuální činností.
Co je tenisový loket
Jedná se o druh tendopatie úponových šlach. Pokud danou oblast dlouhodobě a jednostranně přetěžujete, dochází k drobných poraněním, navíc věkem pokračuje degenerace. To vše má za následek specifické obtíže. Jednostranná opakující se činnost způsobuje zánětlivé změny v oblasti přechodu šlachy na kost.
Jak se projevuje
- při doteku na zevní stranu loketního kloubu cítí člověk bolest
- nepohodlí při úchopu a nošení břemen
- pokud už je onemocnění pokročilé, problém dělá i zvednutí a držení hrnečku v ruce
- vyzařující bolest do zápěstí a ruky, ale i do ramene a šíje
- často je největší bolest při natažení prostředního prstu
- ráno může být kloub ztuhlý
Jaká je léčba
Nepřecházet potíže a při prvotních příznacích šetřit končetinu a používat protizánětlivé masti. Pokud nelze zajistit klid od pracovní a sportovní činnosti, na končetinu se používá epikondilární páska, ortéza nebo kineziotape. Základem léčby je také rehabilitace, cviky, pomocí kterých se uvolňují a protahují svaly na předloktí. Jistým řešením jsou i obstřiky znecitlivujících látek nebo kortikoidů, přímo k postiženému svalu. Nemá to však dlouhodobý efekt. Pokud onemocnění vůbec nereaguje na běžnou léčbu, je možné provést chirurgický zákrok uvolňující postižené svaly.
Více článků najdete na portálu mamci.cz