Tejpy – barevné pásky na tělech sportovců, ale také maminek, které očekávají příchod miminka. Dnes již běžná věc, která může mnohdy těhotným usnadnit život. Není třeba žádných léků či cvičení a výsledek bude přesto zaručený.

Co to je tejp?

Jde o barevnou, bavlněnou pružnou látku, která je utkaná do 90 stupňů. Je tudíž roztažitelná jen v podélném směru. Díky svým vlastnostem připomíná svrchní vrstvu kůže, ke které přilne svou druhou, lepící stranou. Tejpy drží po aplikaci na pokožce samy, pokud jsou opravdu kvalitní. Jejich vlastnosti se liší v závislosti na místě, na kterém jsou použity.

K čemu slouží tejpování?

Tejpy by měly ulevit od bolestí nebo otoků. Pokud máte natažený, bolestivý nebo ztuhlý sval, který se špatně prokrvuje, aplikace tejpu jeho prokrvení zvýší a tím se sníží bolest. Samotná barva tejpu je jen psychologickou záležitostí. Všechny barvy jsou stejně pružné a mají stejné vlastnosti. V Japonsku, odkud tato metoda pochází, používají studené barvy (modrá, bílá) na otoky a na místa, která potřebují teplo, hřejivé barvy (oranžová, červená).

Tejpování v těhotenství

V těhotenství představují pásky bezpečnou a účinnou formu léčby. Páska poskytuje podporu pro rostoucí bříško a zmírňuje nepříjemní pocity v dolní části zad a břišní oblasti. Jde o bezpečnou alternativu pro maminky, které se potýkají s bolesti zad, ischias, karpálními tunely či oteklýma nohama. Vlivem rostoucího bříška mají maminky také potíže s udržením rovnováhy a s koordinací pohybů. Právě strategickým umístěním tejpů se bolesti zmírní, stabilizuje se páteř a zkoordinuje držení těla. Páska může být používána i během spánku, kdy poskytuje potřebnou podporu.

Způsobů, jak bříško správně zatejpovat, je několik, ale vždy je vhodné navštívit odborníka, který umí zhodnotit, zda jsou pro Vás tejpy vhodné a naučí Vás správnou techniku tejpování. Kvůli možné alergické reakci je třeba dát pozor, pokud máte citlivou pokožku. Pokud se maminka cítí při tejpování nepohodlně, dochází k tvrdnutí bříška či jiným obtížím, pak je namístě tejpy odstranit.

Používání tejpů není vhodné při:

  • Nádorových onemocněních
  • Vystouplých křečových žilách
  • Alergické reakci na tejpovací pásku
  • Otevřených a nezhojených ranách
  • Lupénce, exému, bradavicích
  • Akutním bakteriálním či virovém onemocnění, horečce.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na