Syndrom karpálního tunelu postihuje až 4x více ženy než muže, přičemž některá období jsou problematičtější – např. těhotenství nebo menopauza. Dále vzniká syndrom karpálního tunelu u klavíristů a klavíristek, u lidí, kteří pracují s počítačem a intenzivně klikají myší, anebo u lidí, pracujících například se sbíječkou a jinými podobnými přístroji.
Jak se syndrom projevuje
To, že máte syndrom karpálního tunelu, asi poznáte snadno. Nejprve vás postihne lehké mravenčení rukou, které se zhoršuje v noci. Pak můžete mít ruku také necitlivou, může vás pálit okolo palce. U některých lidí může dojít dokonce k ochrnutí a snížení citlivosti celé ruky či snížení jemné motoriky (nemůžete vzít do prstů jehlu).
Jak se syndrom léčí
Především je potřeba nechat ruku v klidu, a tedy opustit na čas jak práci s počítačem, tak hru na klavír a další činnosti, které syndrom způsobily. Zápěstí je nutné zafixovat, kvůli bolesti i zánětu se používají analgetika, anestetika, v závažnějších případech i kortikoidy. Nejzávažnější případy se musí řešit operativně, operace však nepředchází pozdějším potížím a je nutné dodržovat jak dlouhou rekonvalescenci, tak i preventivní opatření.
Jak si můžeme pomoci sami
Existují některé domácí prostředky, kterými si můžeme ulevit i sami. Jednak jsou to studené obklady na zápěstí, dále masti (například měsíčková mast), zvýšení příjmu vitamínu B6, avšak nutno podotknout, že pokud nepřestaneme karpální tunel přetěžovat, nic z toho nám moc nepomůže.
Prevence
Nejlepší je jako obvykle prevence. Je třeba oblast karpálního tunelu protahovat, nejlépe pravidelně několikrát denně, dále nám pomůže cvičení jógy, nebo vhodně cílená fyzioterapie. Na škodu nebudou ani ergonomická opatření přímo na pracovišti.
Více článků najdete na portálu mamci.cz