Nesprávné držení páteře patří k rozšířeným zdravotním problémům v 21. století. Mohou za to i technické vymoženosti. Zvláště elektronická zařízení jako mobil a tablet, které nás nutí dívat se na ně v nepřirozené poloze a dlouhou dobu. Mají za následek bolesti zad a nesprávné postavení.

Předkloněná poloha, kterou zaujímáme, když koukáme na svůj telefon, způsobuje překlopení ramen dopředu, zkracují se prsní svaly a dochází k přetížení svalů začínající za uchem a upínající se na klíční kost, hrudník a žebra. Želví hrb dostal svůj název podle předkloněné krční páteře a hlava je předsunutá. Přesně jako u želvy.

Prevence

  • Střídejte ruku, ve které držíte mobil. Pokud budete držet mobil stále v jedné ruce, bude docházet k přetížení jedné strany. Když budete ruce střídat, jedna bude vždy relaxovat a druhá posilovat.
  • Zkuste nekontrolovat neustále svůj mobil. Využijte funkce oznámení mailu, sms atd. Zprávy můžete telefonu nadiktovat.
  • Neusínejte u mobilu nebo tabletu ve zkroucené poloze s podloženou hlavou na boku. Tablet sledujte v polosedu s lokty opřenými o postel. Neklopte k němu hlavu, ideální je poloha s rovnou krční páteří, s mobilem v úrovni očí a s opřenými lokty o hrudník.
  • Zkuste být taky někdy offline.

Alarmující je, že problémy s páteří tohoto typu, mají v dnešní době i mladí lidé, kteří by takové problémy mít neměli a co je horší, množí se i děti s bolestivou krční páteří.

Cviky na protažení páteře

Stoupněte si, hlavu nakloňte na jednu stranu, ucho k rameni, držte ramena ve stejně výši a nepřitahujte je k uchu. Levou rukou chyťte pravé ucho, co nejvíce přitáhněte k levému rameni. Vydržte 10 sekund. Opakujte i na druhou stranu.

Uvolnění ramen a trapézových svalů vyzkoušejte tento cvik. Lehněte si na zem, ruce ohněte v lokti a zvedněte nahoru. Bedra a ramena zatlačte k zemi. Lopatka by se celá měla dotýkat země. Vydržte v této poloze několik vteřin a opakujte cvik.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na