Způsobů je celá řada, přesto nejdůležitější je tzv. „podnětné prostředí“. Tedy prostředí, ve kterém dítě vyrůstá mezi lidmi, kteří se zajímají o své okolí a pokládají podnětné otázky. Lidmi, kteří neupírají dítěti přístup k informacím (třeba s odůvodněním: „na to jsi příliš malý“ nebo „to se budeš učit až ve škole, co bys tam jinak dělal“).

Důležitými faktory pro rozvoj dítěte jsou dále klid, pochopení a nepříliš přehnané nároky.

Jak tedy rozvíjet inteligenci předškoláka?

  • Podporujte dítě v kladení otázek. Ptá se vás? I když může být neustálé dotazování někdy úmorné, odpovídat na otázky je tím nejlepším způsobem, jak dítě přirozeně rozvíjet. Nezapomeňte jej také pochválit za to, jak se zajímá.
  • Ptejte se svého dítěte. Vymýšlejte hádanky, pokládejte dotazy na věci a situace, které by mohly být na hradě jeho chápání – samozřejmě ale s citem a uvážlivě. Nic se nemá přehánět a v některých otázkách jistě není důvod dítě „urychlovat“ (např. ohledně smrti nebo sexuality).
  • Třiďte spolu předměty a počítejte je. Vůbec se nebojte toho, když dítě před nástupem do školy bude umět vyjmenovat čísla do 100, zatímco se v první třídě vyučují početní operace pouze do 20. Věcí, co se potomek bude ve škole učit, je spousta – a to i těch matematických. Pokud je dítě „přirozený talent“, byla by chyba brzdit jej.
  • Mějte dítě k recitaci básniček a zpěvu písniček. U zápisu do prvních tříd bude komise zřejmě posuzovat, zda je nějakou říkačku dítě schopné zarecitovat či zazpívat.
  • Hrajte logické hry a hry zaměřené na prostorovou orientaci. Máte oblíbené deskovky? Naučte je svého potomka hrát.

Děti se vyvíjí různě rychle – a to nejen v porovnání s kolektivem stejného věku, ale i v rámci svých dovedností. K rozdílům dochází též v rámci plynulosti vývoje – u někoho přicházejí pokroky ve vnímání takřka rovnoměrně, jiný se vyvíjí výrazně skokově.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na