Mnoho těhotných žen většinu dne touží po jediném – jít konečně spát. Jenže to se snadněji řekne, než udělá. Na jaké spánkové radosti se nastávající maminky mohou v různých trimestrech těšit a co pro kvalitní spánek v těhotenství udělat?

  1. Trimestr

První tři měsíce těhotenství většinu žen přepadne nevysvětlitelná únava. Proto choďte brzy spát, hodně odpočívejte a pokud máte možnost, jděte si zdřímnout i během dne.

  1. Trimestr

V druhé třetině těhotenství únava poleví a spánek obecně je relativně příjemným, protože břicho není ještě natolik obrovské, aby překáželo tak jako ke konci těhotenství. Klidně spěte v jakékoliv poloze, která je vám pohodlná, třeba i na břiše.

  1. Trimestr

Ke konci těhotenství se spánek stává stále obtížnějším. Těhotnou ženu často trápí velké břicho, aktivní miminko, křeče, častá potřeba močení a také špatné sny. Velkým pomocníkem pro vás bude vypodložit se obyčejnými polštáři nebo ke stejnému účelu využít oblíbený kojící polštář.

Základní pravidla kvalitního spánku

Pro dobrý spánek během celého těhotenství se vyplatí dodržovat základní pravidla kvalitního spánku.

  • Choďte spát před půlnocí.
  • Večer omezte modré světlo, tzn. televizi, počítač, telefon. V posteli byste pak elektroniku neměla používat vůbec.
  • Vytvořte si příjemný večerní rituál, který dodržujte. Např. sprcha, kniha, myšlenky na miminko.
  • Během dne si zajistěte pohyb. Tělo se příjemně uvolní. Máte-li možnost, vyjděte si na procházku i před spaním.
  • Přes den dostatečně pijte, před spaním tekutiny omezte.
  • V ložnici udržujte nižší teplotu a dostatečnou vlhkost.
  • Pokud spánek nepřichází, můžete vyzkoušet čaje z kořene kozlíku lékařského nebo z nati meduňky lékařské.

Hodně diskutované jsou také polohy v těhotenství, s tím, že nejčastěji je v posledním trimestru doporučována poloha na levém boku, která zlepšuje krevní oběh dítěte a napomáhá lepší funkci ledvin matky. Existuje určité, avšak malé riziko, že při poloze na pravém boku nebo na zádech může dojít ke stlačení velké duté žíly, což vyvolává nevolnost a dušení. To se ovšem týká primárně žen s rizikovým těhotenstvím. Vy myslete hlavně na to, abyste se co nejlépe vyspala, takže zkoumejte, která poloha vám během spánku vyhovuje. A nezoufejte, brzy bude vaše miminko na světě a vy se zase budete moci pohodlně uložit do postele.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno