Zápal plic je dnes i díky antibiotikům léčitelná nemoc, která nekončí smrtí pacienta, pokud se mu dostane včasné léčby a dlouhé rekonvalescence. Co zápal plic způsobuje, jak se projevuje a dá se léčit doma?

Co způsobuje zápal plic

Způsobují nejčastěji bakterie (a to např. Stafylokok, Streptokok, Pneumokok, mykoplazmata), dále také viry, ale i plísně. Přenáší se kapénkovou infekcí a je nakažlivý.

Jak se zápal plic projevuje

Zápal plic se může rozvinout na základě jiného prodělaného onemocnění (zánět horních cest dýchacích, zánět průdušek), anebo může vzniknout zcela samostatně. Zpočátku vypadá jako nachlazení, ovšem postupně se přidává dráždivý kašel se zeleným hlenem, bolest na prsou, horečka až kolem 40 °C, dýchací potíže, popř. bolesti břicha, únava a schvácenost.

Jak se diagnostikuje

Zápal plic by měl vždy diagnostikovat lékař, a to buď poslechem, nebo podle rentgenového snímku. Lékař také zvolí odpovídající léčbu – na zápal plic vyvolaný bakteriemi předepíše antibiotika, virový zápal plic se dá zvládnout klidem na lůžku.

Hospitalizace, nebo doma

Všechny těžší případy a pak také děti do 2 let a senioři nad 75 let patří jednoznačně do nemocnice, protože se u nich mohou vyskytnout komplikace. Ostatní lehčí případy je možné zvládnout doma, za předpokladu, že:

  • budete pravidelně podávat antibiotika (pokud jsou předepsána),
  • dítě (pacient) bude v klidu na lůžku aspoň 10 dní,
  • po vyléčení bude následovat rekonvalescence 3 týdny.

Jak pomoci dítěti při zápalu plic

Dítěti zmírňujeme dráždivý kašel v prvních dnech, poté podáváme léky na vykašlávání, aby se tekutina z plic dostala ven. Podáváme dostatek tekutin (bylinné čaje, ovocné čaje, šťávy) a lehkou stravu (ovoce, zelenina, ne sladkosti).

Jaká je prevence

Prevencí proti zápalu plic stejně jako proti ostatním onemocněním je správná životospráva, pobyt venku, dostatek pohybu, otužování, v létě pomůže pobyt u moře, v zimě pobyt na horách.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno