I když v běžném životě nemáte v noci sny nebo si je nepamatujete, v době těhotenství u vás může nastat výrazný obrat. Těhotné ženy často hovoří o svých snech, které jsou velmi živé, někdy jim mohou připadat zcela nesmyslné, vtipné, ale i děsivé. Je zkrátka obtížné je spíše dostat z hlavy než si je ráno vybavit.

Hormonální bouře i přemíra nových vjemů

Sny obvykle reagují na vaše pocity v průběhu dne. Pomocí nich si mozek třídí proběhlé události a snaží se řešit potíže, se kterými jste se potýkala během dne. Zážitky však jsou různě přetvořené, emoce bývají ve snu výrazné, jsou zasazené do prapodivných kontextů.

V těhotenství je toto všechno ještě výraznější, sny mohou být živější než jindy a mohou vám připadat opravdu zvláštní. Za normálních okolností si pamatujeme jen velmi malý výsek snů, který se nám zdá v momentě, než se probudíme. U těhotných žen je však obvyklé, že se probouzí vícekrát za noc. Přibývají obtíže se spánkem obecně, ale i noční častá putování na toaletu nebo křeče v nohách. Těhotné ženy si tedy obvykle pamatují více snů, které se u nich během jedné noci objeví.

Během této doby nastává mnoho změn v ženském těle, hormony velmi kolísají, po psychické stránce se maminka připravuje na svou novou roli. Může být u ní patrná nedočkavost, zvědavost, ale i obavy. To vše se pak odráží v nočních snech.


Sny v prvních týdnech těhotenství

Spolu s probíhajícími změnami se utváří i naše sny. Některé tak jsou typické pro určité období těhotenství. Na jeho počátku se velmi často u žen objevují sny, že se jim narodilo „dítě“, které však nemá obvyklé vzezření. Může mít dospělý obličej, být již větší, vzhledově vůbec nemusí odpovídat novorozenci. Toto může pramenit z počátečních obav, jak žena novou roli zvládne. Zobrazované starší dítě může budit pocit, že je méně křehké, lépe zvládnutelné.

Ve snech se často objevuje též řízení nebo určité cestování symbolizující pouť, která nyní pro ženu těhotenstvím začíná. Její život začíná nabírat nový směr. Spolu s tím, jak v těle roste nový život, ve snech se objevují též v různé formě budovy, domy, klidně i mrakodrapy. Sny bývají mnohdy spojeny s vodou. Ženy mohou snít o tom, že jsou v silném dešti nebo ve vodě plavou.

Roztomilá zvířátka i erotické sny

Později se sny přesouvají spíše do oblasti zvířecí říše. Objevují se v nich mláďata zvířat, nejčastěji koťata a štěňata. Dle aktuálních emocí ženy je ve snech tyto zvířata děsí nebo naopak jen přitahují jejich pozornost a jsou roztomilá. Odráží se v tom též momentální vztah s partnerem. Ve snech se může objevit přímo i děťátko a nějakým způsobem je tam prezentován váš vztah k němu. Můžete ve snu přemítat o jméně dítěte, o jeho pohlaví, vzezření. V závěru těhotenství se objevuje porod a miminko ve snech stále častěji. Vidíte ho již detailněji, můžete mu pohlédnout do tváře.

Ženy mohou překvapit erotické sny, které se s postupem těhotenství zdají stále častěji. V nich se však nemusí vyskytovat jen jejich aktuální partner, ale i předešlí milenci nebo lidé zcela nevinně figurující v jejich životě. Může jít o snahu zpracovat si dojmy z toho, jak se mění tělo ženy, a jaký vliv to má na její sexuální život.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno