Sluch je jedním ze základních smyslů člověka. U dětí je o to důležitější, že prostřednictvím sluchu dostávají mnoho informací a mohou se také plně socializovat. Co když ale není vše v pořádku?
Odkdy dítě slyší
Je prokázáno, že dítě slyší již v prenatálním věku, protože reaguje např. kopáním na hlasitou hudbu. Také slyší a vnímá hlas matky, který potom pozná i po narození.
První vyšetření již v porodnici
První vyšetření sluchu u miminka se provádí již v porodnici, a to 2.–4. den po narození. Toto screeningové vyšetření se jmenuje otoakustické emise a jedná se o nebolestivý a neinvazivní test, který se provádí u klidně spícího novorozence. Zjednodušeně řečeno se jedná o sondu, která do ucha vyšle signál a podle zpětného vlnění se pozná, zda je sluch v pořádku, či nikoliv. Při problémech přebírá dítě do péče ihned specialista.
Další pozorování
Další pozorování můžete provádět i sami doma, a to, zda vás dítě slyší, později, zda reaguje na vaše slova, zda se je snaží napodobit. Pokaždé vyšetřuje sluch i pediatr v rámci běžných preventivních prohlídek.
Kdy je sluch v nepořádku
K vadám sluchu dochází většinou na základě genetických faktorů, tj. v rodinné anamnéze se již vyskytlo podobné postižení. Někdy se příčina špatného sluchu nezjistí. Občas také dochází k poškození sluchu v důsledku jiného onemocnění (zánět středního ucha) – které doporučujeme vždy důkladně léčit se specialistou, anebo na základě akustických traumat – příliš silný zvuk nebo příliš silná rázová vlna.
Kdy se začíná řešit vada sluchu
Vadu sluchu pomocí sluchadla se dá řešit již v půlroce věku miminka. Miminko pak nosí sluchadla stále, mimo dobu spánku. Pokud je zjištěna naprostá hluchota, přichází v úvahu kochleární implantát.
Nic není ztraceno
I když má vaše děťátko problémy se sluchem, nic není ztraceno. Při správné péči o dítě doženete jak mluvu a výslovnost, tak i bezpečnou socializaci dítěte. Pomohou vám specialisté i speciální školky. A na závěr ještě dobrá prognóza: mnoho problémů se vyřeší v období puberty díky změnám hormonálních hladin.
Více článků najdete na portálu mamci.cz