Máte někdy pocit, že vás ostatní lidé válcují slovy? Že se jim neumíte dostatečně dobře postavit? Jste z toho pak naštvaní, unavení nebo se vám chce plakat? Nevzdávejte to, umění slovní sebeobrany se lze naučit a pak vy budete odcházet jako vítězové!
Co je to slovní sebeobrana
Slovní sebeobrana je umění, které se zabývá tím, jak efektivně komunikovat v situacích, kdy je nezbytné chránit se před verbálním útokem. Jedná se o soubor technik a strategií, které pomáhají člověku úspěšně reagovat na verbální násilí a vyvarovat se napadení a konfliktu.
Co je cílem slovní sebeobrany
Cílem slovní sebeobrany není urážet či agresivně reagovat na verbální útoky, ale naopak komunikovat efektivně a vyjádřit svůj názor a postoje bez nutnosti použití násilí. Slovní sebeobrana se také soustředí na to, jakým způsobem reagovat na jednotlivé situace a jak již předem odhadnout nebezpečí, aby se jej člověk vyvaroval.

Jaké techniky patří do slovní sebeobrany
Techniky slovní sebeobrany zahrnují například uklidňování situace, racionální argumentaci, aktivní poslouchání, deeskalaci konfliktu a obranu svého postoje prostřednictvím vhodných slov a gest. Tento druh sebeobrany se zaměřuje na to, jakým způsobem efektivně a s respektem komunikovat tak, abyste odradili protivníka, vyšli ze situace jako vítězové nebo aby situace dopadla ve prospěch obou – typ win-win.
Řeč těla při slovní sebeobraně
Protože k mluvení patří i neverbální složka (zejména řeč těla, mimika, gesta), soustřeďte se na to, abyste působili opravdově. Dávejte si pozor na pohled. Měl by být rovný a směřovat na protivníka, nikoliv na zem, na postoj – opět by měl být rovný, nikoliv shrbený, na gesta. Ruce složené na břiše znamenají obranný postoj, ruce založené v bok znamenají připravenost k útoku.
Počítačový režim
Jednou z nejlepších technik slovní sebeobrany je tzv. počítačový režim. Mluvte ve frázích, vyhněte se všemu osobnímu, udržujte stejný tón hlasu, přirozenou mimiku atd. Protivník se nemá čeho chytit, protože mu nic nehodíte – nehádáte se, nevykrucujete se… Chce to si tuto techniku nacvičit – nejdříve třeba před zrcadlem, abyste sami viděli, jak vypadáte, potom třeba s nějakým kamarádem, který na vás bude jakoby útočit. Jakmile si tuto techniku osvojíte, vyhrajete všechny slovní souboje.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.zijuuspesne.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz