V sezdaném páru je výročí svatby jedním z důležitých mezníků, který vám připomíná, jak dlouho už jste spolu, upozorňuje vás na společně prožité roky, ale také vám dává sílu do těch dalších. S každým dalším výročím se znáte lépe a také vaše láska by měla vytrvat – a kromě toho potřebujete s každým novým rokem také být o něco tolerantnější. (A tak se nezlobte, když partner na nějaké to výročí zapomene…)

Jak pojmout oslavu výročí svatby

Oslavu výročí můžete pojmout v jednoduchém i honosnějším stylu. Neměli byste zapomenout na to hlavní: slavíte to, že jste spolu. Měli byste si tedy najít čas jen sami na sebe, a pokud máte děti, najít jim na jeden večer (den, víkend) hlídání a užít si oslavu společně. Také byste se měli navzájem obdarovat – a tady opravdu nezáleží na tom, jak „drahý“ to bude dar, ale spíš na tom, jak toho druhého znáte a jak si jej vážíte.

A která výročí jsou ta nejdůležitější

Zhruba do 15 let od svatby jsou všechna výročí nějak pojmenována (bavlněná svatba, papírová svatba atd.), potom už jen jednou za 5 let (20 let – porcelánová svatba, 25 let – stříbrná svatba, 50 let – zlatá svatba, 60 let – diamantová svatba atd.).

V prvních letech bereme za nejdůležitější to úplně první výročí, tedy bavlněnou svatbu, vydrželi jste to spolu rok a nejspíš jste stále zamilovaní.

Za zmínku rozhodně stojí i 7. výročí (vlněná svatba), protože v 7. roce obvykle přichází první velká krize. A za to, že jste ji překonali, si zasloužíte opravdu velkou oslavu.

Další krize mohou přijít třeba v 11. roce od svatby. Ne nadarmo se jí také říká ocelová svatba

Při 25. výročí, tedy stříbrné svatbě, se nabízí darovat svému partnerovi něco stříbrného – a je to v dnešní době opravdu úctyhodná doba, po kterou jste spolu vydrželi.

Dočkáte-li se i zlaté svatby (50 let od svatby), můžete si jako takový malý obřad vyměnit nové snubní prstýnky – ze zlata samozřejmě.

Diamantová (60 let), kamenná (65 let), platinová (70 let) a nebeská svatba (75 let) – to jsou výročí, která možná kdysi slavili naše babičky a dědečkové. Pokud se takového výročí dožijete i vy, pak nezbývá než vám gratulovat a jen tiše závidět…

Jaké výročí svatby jste naposled slavili vy?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

12 KOMENTÁŘE

 1. Letos oslavíme 30 výročí a budeme mít obnovu manželského slibu v Las Vegas. Už se na to moc těšíme.

 2. My měli s manželem loni na podzim 20 let. Mí rodiče spolu příští rok v létě budou už 60 let – takže diamantová. Máme s manželem ještě co dohánět.) Doufám, že se toho výročí rodiče ve zdraví dožijí

 3. Tož milé dámy. Žít s jednou ženou 75 let , tak ten chlap musí být svatý !!!
  Ale vážně, pouze tolerance , úcta k partnerovi , a hlavně mít společné celoživotní
  hodnoty .- To je to co vám pomůže udržet muže- nazdar, král Miroslav

  • No já obdivuji mou maminku. Vydržet s mým otcem skoro 60 let je nadlidský výkon.:) Nevím proč by by zrovna chlap měl být ten svatý. moje máma je rozhodně světice.

 4. My letos slavíme 40. Vím, že pro tyto roky není žádný název, ale i tak si myslím, že je to taky docela dobrá výdrž.

 5. Loni jsme slavili s manželem 50 let zlatou svatbu a oslavili s dětmi oběděm a boulingem ještě s večeří všem se to velmi líbilo.

 6. Dana Letos jsme oslavili 36 výročí svatby.Děti jsou už dospělé a máme spoustu vnoučat. Máme se rádi stále i po těch letech

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno