Školní řád v rodině: Jistě mi dáte za pravdu, že přechod z prázdninového „řádu“ na ten školní dá opravdu zabrat, a to nejen dětem, ale hlavně rodičům. I když se vám to nedaří hned od začátku, nevzdávejte to a jděte na celou věc chytře.

Dříve chodit spát, dříve vstávat

S příchodem prvních školních dní je nasnadě, že se musí chodit dřív spát, protože se ráno i dříve vstává. Některé děti mají sice tu výhodu, že jim škola začíná třeba až v 8.30, ale i tak už nejde vyspávat do deseti hodin. Naštěstí nám nahrává zkracování dne na podzim, kdy již kolem osmé hodiny večer je venku tma, a tak nezbývá než se stáhnout domů. Povolte klidně dětem jednu pohádku na televizi nebo jednu hru na tabletu. Pak se musí jít nekompromisně udělat večerní hygiena a spát.

Učení doma a domácí úkoly

Dítě by si mělo zvyknout, že v pravidelném čase dělá domácí úkoly a připravuje se do školy. Na to potřebuje zejména svůj koutek, který by měl být útulný. S pastelovými barvami, výškově nastavitelným stolem i židlí, ale také se židlí pro dospěláka, který mu bude s úkolem pomáhat, a s odpočinkovým koutem například na čtení. Ideální doba na učení se odpoledne se udává mezi 15. a 17. hodinou. Není to ovšem vždy možné, zvláště když si školáka vyzvedáváte až po práci ve družině. Přesto se snažte najít nějaký čas, který bude pravidelný, a dodržovat jej (třeba půlhodinka před večeří).

Co se dá připravit večer

Každé dítě (ty menší s dopomocí rodičů nebo starších sourozenců) si večer může připravit tašku do školy, pomůcky, které se nenosí každý den (na tělocvik, hudební výchovu apod.), ale třeba i oblečení na druhý den, aby se ráno nezdržovalo vybíráním. Někdy je možné večer připravit i svačinu, když ji dáte do lednice (záleží, jak je maminka/tatínek zaměstnaná/ý, a na co všechno si ráno troufne).

Aby to ráno šlo jako po drátku

Ráno většinou nebývá moc času, takže čas ušetřený večer přípravou tašky a oblečení se hodí. Již zbývá jen ranní hygiena, obléknout se a nasnídat. Optimální je nepouštět televizi, na kterou děti po celou dobu koukají. Když už musíte mít něco puštěného, pusťte si oblíbené písničky nebo rádio. To vás probere, ale nezdrží.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno