Jedním z virů, kterým může vaše dítě při nástupu do mateřské školy nebo školy onemocnět, je cytomegalovirus. Poměrně málo známé virové onemocnění může u dítěte (i dospělého) proběhnout bezpříznakově, ale i s docela výraznými příznaky podobnými angíně. Je tento virus nebezpečný a může způsobit trvalé následky?

Co je to cytomegalovirus

Cytomegalovirus je virus ze skupiny herpes virů a napadá především jedince s oslabenou imunitou. Resp. napadá i ostatní jedince, ale u těch nákaza proběhne bezpříznakově a takoví lidé žádný diskomfort nepociťují. U jedinců s oslabenou imunitou dochází k zarudnutí krčních mandlí, zvětšení uzlin, bolesti hlavy atd. Virus však může napadnout i dýchací systém, játra, slezinu a v neposlední řadě může snižovat inteligenci podobně jako toxoplazmóza (což zjistili vědci teprve nedávno).

Co dělat, když má dítě příznaky podobné angíně, ale není to angína

Rozhodně vezměte dítě ke svému pediatrovi, který pomocí testů zjistí, že se nejedná o angínu a nenasadí penicilin, který by byl ostatně v tomto případě neúčinný, ale předepíše dítěti antivirotika. Pozor dejte však na to, že antivirotika mívají mnoho vedlejších účinků, takže je opravdu lepší, pokud je bere pouze pacient s těžkým průběhem nemoci. Pacienti, kteří mají bezpříznakový průběh, prodělají nemoc a zůstanou jim v krvi protilátky.

Jak dítěti pomoci

Dítě, které prodělává těžší průběh nemoci, by mělo mít klid na lůžku, pokud má horečku, pak mu podávejte léky proti horečce. Pokud se prokáže postižení jater, pomůže dieta a příslušné léky. Při léčbě i po vyléčení se snažíme podpořit imunitu dítěte (vitamíny, pestrá strava, pitný režim, pohyb, sport a otužování).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno