Hledáte šikovného psího hlídače, který se vám postará o zahradu a přitom velmi dobře vychází s dětmi? Pak by se jím klidně mohl stát třeba šiperka. Dnes není tento ovčácký pes tak známý jako v minulosti, to však neznamená, že by u nás nebyl doma. Naopak.
První zmínky o nich pocházejí už z kronik psaných v 15. století. A zadíváme-li se na obrázky venkova z 18. století, najdeme na nich v roli psů právě šiperky. Poznáte je snadno – jsou spíše menší, černí a podobní špicům.
Čiperní čertíci jako symbol Belgie
Název šiperka vlastně znamená „malý lodník.“ Jde o výraz z vlámštiny. Právě v Belgii byli totiž tito malí roztomilí psíci na počátku novověku velmi oblíbení. Ale nenechte se mýlit.
I když vypadají neškodně, není to tak. Osvědčili se třeba jako hlídači stájí, v nichž dokázali vyhubit i dotěrné krysy. Někteří byli ve svém úkolu tak dobří, že se jim dokonce dostalo i ocenění od panovníka. Na konci 19. století se však tito nevšední psi dostali do Velké Británie i USA. A jejich sláva pokračovala. Koneckonců – první výstava psů, která byla v roce 1886 v Anglii pořádána, se věnovala právě jim. A za mořem vznikl v roce 1929 rovnou Schipperke Club of America.
Měli byste vědět: Šiperky prý zachránily život i králi Vilému Oranžskému. Jeho šikovné fenky ho prý totiž probudily přesně ve chvíli, kdy na něj měl být spáchán atentát. Jde o další důkaz jejich výjimečné povahy a vlastností.
Ideální domácí psi nejenom pro rodiny s dětmi
Váži od tří do osmi kilogramů. A jsou vždycky černí. Podle klasifikace FCI jsou pak šiperkové řazeni mezi plemena pastevecká, ovčácká a honácká. Na jejich vzhledu vás nejvíce zaujme hlava – podobá se liščí. Srst je hustá a hebká a obejde se téměř bez péče. Její pravidelné mytí se dokonce nedoporučuje. Mimo období línání postačí vyčesání jednou týdně, během línání pak o něco častěji.
A seznam pozitiv tohoto plemene? Rozhodně není krátký. Tak především šiperkové perfektně vycházejí s nejmenšími členy rodiny. Často dokonce takovým způsobem, že je neváhají ochraňovat proti jiným dětem. Jinak jde o psy bystré, chytré a zvědavé. Celkově vzato jsou to hraví a přátelští společníci, kteří se díky své milé povaze zalíbí opravdu každému.
Šiperkové umí být pořádně hluční
Je však třeba počítat i s několika negativy. Tak především jde o hlučnost. Šiperkové prostě rádi štěkají a to tím spíš, čím více jich máte. Umí být ale i velmi pozorní a neujde jim žádný kontakt s cizí osobou. Jinými slovy – na váš pozemek se opravdu nikdo nepozorovaně nedostane.
A pokud je budete mít spíše doma, počítejte s tím, že se dost možná pokusí si svoje nové území označkovat, což koneckonců dělá řada menších plemen. Ani šiperkové v tomto ohledu bohužel nejsou výjimkou.
Pro koho se šiperkové hodí
Jak jsme již uvedli, jde o hravé a zvědavé psy. Mají rádi dlouhé procházky do přírody a potěší je i aktivněji strávený den – třeba volnější běh vedle bicyklu. Celodenní pobyt na zahradě jim rozhodně vyhovovat nebude. Umí se prosadit také v kynologických sportech nebo agility
A nenechte se mýlit jejich vzhledem. Celoroční pobyt venku jim dobře neudělá, v zimě by jim totiž bylo venku chladno i ve vyteplené boudě. Dožívají se také poměrně úctyhodného věku 12-13 let, takže v nich získáte parťáka na opravdu dlouhá léta.
Šiperky nemají ocas
A jak je to s jejich hlavní psí ozdobou? Většina šiperek ji nemá. Štěňata se totiž často rodí bez něj a těm ostatním bývá poměrně nakrátko kupírován. K tomuto psovi to zkrátka patří a nijak ho to ze soutěží nevyřazuje. Na první pohled může jít o vlastnost trochu neobvyklou, ovšem na oblibě tohoto plemene to vůbec nic nemění.
Více článků najdete na portálu mamci.cz