Poslední nemocí, která se projevuje horečkou a vyrážkou, je po spalničkách, zarděnkách, planých neštovicích, spále a páté nemoci tzv. šestá nemoc. Jak se projevuje, koho postihuje nejčastěji a jak se léčí?

Šestá nemoc

Šestá nemoc neboli roseola infantum (dětská růžovka) nebo také exantema subitum je onemocnění, které způsobuje virus herpes 6, někdy i herpes 7, a které se vyskytuje v menších epidemiích na jaře nebo na podzim. „Výhodou“ je, že postihuje téměř výhradně kojence a batolata, čili větší děti a dospělí obvykle nebývají nakaženi. Uvádí se, že asi 30 % dětí prodělalo tuto nemoc.

Jaké jsou příznaky

Inkubační doba je 5–15 dní a poté se objeví typická horečka až 40 °C (i vyšší). Někdy má dítě příznaky chřipky (rýma, kašel, zvětšení mízních uzlin na krku a za ušima), někdy horečka způsobí febrilní křeče. Horečka přetrvává 3–5 dní a potom se objeví vyrážkarůžovočervené pupínky všude po těle, které však už trvají pouze 2–3 dny a dítě se už obvykle cítí dobře. Nakažlivé však přestává být, až vyrážka zcela odezní.

Jak se léčí

Jedná se o virové onemocnění, nemá tedy smysl podávat antibiotika. Většinou stačí léky na zmírnění horečky anebo studené zápaly. Vyrážku, pokud svědí, můžeme potírat suchým pudrem. Dítě je dobré často sprchovat.

Kdy k lékaři

Jestliže se nám nedaří srazit teplotu ani třetí den, raději vyhledáme lékaře. Stejně tak v případě febrilních křečí. U malých miminek voláme záchranku. Vzácně může mít onemocnění vážné komplikace, jako je zánět mozkových blan nebo zánět jater – v těchto případech také vždy navštívíme lékaře.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na