V poslední době je u nás nošení dětí v šátku poměrně často diskutovaným tématem. Hovoří se o výhodách, možných rizicích i o způsobech jejich zavazování. Věděli jste ale, že šátkování není tak úplně nový trend a že jedná se spíše o návrat ke starým kořenům? Do České republiky se tento způsob nošení dětí vrátil zhruba začátkem 21. století, nicméně například v sousedním Německu některé značky vyrábějí šátky už více jak 40 let.
A jaké že jsou hlavní výhody šátkování? Tak především se v něm děti obvykle cítí velmi klidně, díky tomu, že jsou v těsné blízkosti se svou matkou, a mohou tak vnímat její dech, tlukot srdce i hlas. Navíc oproti přemisťování kočárkem mají děti lepší možnost zkoumat okolní svět.
Nevýhody šátkování
Mezi největší „nevýhody“ naopak obvykle patří strach rodičů, že nebudou schopni šátek uvázat tak, aby dodrželi veškeré zásady správného vázaní a ve finále tím sobě nebo svému dítěti neuškodili. V dnešní době je však internet plný návodů a existuje i několik kurzů, které vás správnému vázání naučí. Vyžaduje to pouze určitou dávku trpělivosti a jakmile se naučíte správné technice, zjistíte, že to je vlastně vcelku snadné. Zcela určitě je vhodné si vyzkoušet techniku šátkování nejprve na panence a teprve až získáte jistotu, zavažte do šátku i svou ratolest.
Další drobnou nevýhodou je i fakt, že nošení dětí v šátku vyžaduje kondičku. Pokud na fyzickou zátěž nejste zvyklí, mohou vás po nějakém čase začít bolet záda. I to je však otázka zvyku. Vždy se snažte naslouchat svému tělu, a pokud cítíte, že je to na vás příliš náročné, zvykejte si na nošení svého dítěte v šátku pomalu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Maminkám, které takto nosí miminka všelijak přivázané k tělu bez možnosti jakéhokoliv pohybu, bych přál totéž. Zvláště v současných teplotách. Myslím, že takto „pečovat“ o dítě (aby všichni viděli, jak ho miluji) by mělo být srovnatelné s ponecháním ho v zavřeném autě na parkovišti.Tady jde jen o matku, ale vžijte se do toho chudáčka maličkého.
I v techto teplotach se da bezpecne nosit a neni to vubec problem a definitivne dite neni v podminkach jako v aute. Dite ktere je noseno na matcine tele je mnohdy v lepsi prostredi nez kdyby bylo treba v kocarku, protoze telo dospeleho cloveka si umi teplotu tela upravit. Dite do 5let to neumi a proto neni ojedinele ze ma krece z teplot a mnoho lidi, ale hlavne matek vi,ze kdyz dite je nemocne tak si da na telo a tim mu stahne teplotu. Jsem rada ze jste ukazal vasi peci ale nemusite se obavat o deti
PavelG a v kočárku jim není vedro?! 😀 Vidím, že o tom nic nevíte. Dcerka byla vždy v létě více propocená v kočárku než v šátku. A pokud o tom nevíte,což tedy tuším, že nevíte ( jinak by jste nepsal takové blbosti ) ,jsou různé příměsy šátku vhodné na léto,které jsou díky tomu vzdušnější 😉 Takže než zas napíšete něco chytrého – najděte si různé videa kde se měří teplota uvnitř kočárku,a zjistěte si,že tělem na tělo matka dítě ,,ochlazuje“ 😉 Tím, že se dospělý člověk potí si udržuje stálou teplotu,kdežto u dětí to tak není a díky tomuto matka ( otec ) dítě ,,ochlazuje“.
Moje dcery obe satkuji a nezda se mi,ze by vnoucata jakkoliv trpela. Ba naopak, jsou spokojena a klidna diky kontaktu s mamou. Takze PavleG, nejdriv bych vice zkoumal, nez budete kritizovat neco,o cem nic nevite.