Rýma je onemocněním sliznice nosní dutiny, které trvá zhruba 5 až 10 dní. Nejprve se projevuje tekutým, vodovým výtokem z nosu, později se výtok mění na hlenovitý. Rýma může být doprovázena zvýšenou teplotou, kašlem a celkovou oslabeností organismu. Zatímco dospělí s rýmou naprosto běžně fungují a nikdo se až tak nepozastavuje nad jejich výskytem ve škole, na pracovišti či mezi přáteli, od batolete se očekává, že si nasadí roušku, zaleze si do postele a nechá se ochotně odsávat maminkou, která ráda s příjemně naladěným děťátkem stráví 2 týdny v karanténě.

Asi to znáte z jedné nebo z druhé strany. Buď jste matkou, která by ráda po týdnu stráveném doma opět zašla navštívit kamarádku, přestože dítěti ještě mírně teče z nosu. Nebo jste ta matka, která se za zdraví svého dítěte bude bít a pošle pryč kohokoliv, u koho vytuší zákeřný bacil.

S rýmou u novorozenců a kojenců si raději nezahrávejte a dodržujte veškeré zásady, ale sama asi zjistíte, že batole jen tak snadno marodit rozhodně nebude. Nehledě na to, že po pár dnech strávených výhradně s drobečkem jste zralá na blázinec. Přesto i matky batolat by měly dodržovat určité zásady.

PRAVIDLA PRO RÝMU U BATOLAT

  • Vydržte doma, než se vaše dítě vylíže z nejhoršího. Minimálně pár dní.
  • Pokud má dítě teplotu, vůbec nepomýšlejte na to, že byste někam vyrazila.
  • Raději všem preventivně hlaste, jak na tom vaše dítě je.

Teď však slovíčko k matkám, které se zasvětily boji proti jakémukoliv virovému či bakteriálnímu útoku.

PROČ RÝMA U BATOLETE NEZNAMENÁ KONEC SVĚTA?

  • Dokud jste na mateřské, není až taková katastrofa, když vaše dítě něco chytne. Koneckonců – jste doma.
  • Kdy jindy si má dítě budovat imunitu a vy se zbavovat strachu z onemocnění než v ideálním batolecím věku?
  • Přestaňte předpokládat, že vaše dítě onemocní v momentě, kdy se na něj druhé nemocné dítě jen podívá. U většiny dětí to zas tak dramatické není.

Sama tedy zvažte, jestli nejste ve své situaci příliš úzkostlivá, nebo možná naopak příliš bezohledná. Pravdou bylo a je to, že rýma je poměrně časté onemocnění, které se budete muset naučit brát a prožívat sportovně.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno