Jsou to poměrně odolné viry, na které neúčinkují většinou běžné úklidové prostředky. Přenáší se orální cestou. Viry mohou být na hračkách, ručičkách dětí. Malé děti vše ochutnávají, tak je pro infekci snadné proniknout do organismu.

Na ručkách dítěte dokáže přežít až 4 hodiny. Inkubační doba nemoci je 1-3 dny. Rotaviry napadají sliznici trávicího traktu a způsobují tak infekci, která se projevuje zvracením, vodnatými průjmy a zvýšenou teplotou. Z toho důvodu dochází u dětí k rychlému odvodnění organismu. Proto je důležité doplňovat co nejvíce tekutin. U těžších stavů, kdy už infekci nelze zvládnout v domácím prostředí, bývá dítě hospitalizované a tekutiny jsou mu doplňovány nitrožilně.

Infekce trvá přibližně týden, kromě léčby je důležitá i velice přísná hygiena. U starších dětí a dospělých osob už infekce neprobíhá tak bouřlivě.

Prevence

Jednou z možností prevence je očkovací látka. Je možné s ní očkovat děti od 6. týdne života. Většinou se dítěti podává od 9. týdne. Očkování probíhá ve dvou až třech dávkách s odstupem minimálně 4 týdny. Musí být dokončeno do 24. týdne života. Dítě musí být v době očkování zdravé. Očkování je nepovinné, nadstandardní a musí si ho rodiče platit. Očkování není doporučeno dětem s vývojovými vadami gastrointestinálního traktu nebo s výrazným imunodeficitem.

Názory na očkování se různí. Někteří rodiče nepovažují tento typ očkování za nezbytně nutný a gastrointestinální infekci za život ohrožující. Vždy je dobré se poradit se svým pediatrem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno